Antik kentte yerleşik hayat dikkat çekiyor
sidyma-antik-kenti-1

Antik kentte yerleşik hayat dikkat çekiyor

Muğlada Bulunan Antik kentte yerleşik hayat dikkat çekiyor

Muğla’nın batısındaki Seydikemer ilçesinin Dodurga mahallesi sakinleri, 2000 yıllık Sidyma antik kenti’nin kalıntıları arasında yaşamaya devam ediyor .

Muğla’nın önemli turizm güzergâhlarından biri olan Seydikemer ilçesine 50 kilometre uzaklıktaki Sidyma antik kentinin tarihi, MÖ birinci yüzyıla kadar uzanıyor.

Roma döneminden kalma Artemis Tapınağı, tiyatro, ilginç bir mimariye sahip kaya mezarları, hamamın ve kilisenin yanındaki sütunlarıyla mahallenin ortasında duran stoa, mahallenin sakinlerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.

Antik kente gelen yerli ve yabancı turistler de tarihle iç içe ilginç yaşam öykülerine tanık oluyorlar.

Çoğunluğu yalnız olan yaşlı kadınların mahallede yaşadığı dikkat çekicidir. Antik kentin kalıntıları arasında günlük yaşamlarını sürdüren mahalle sakinleri, tarım ve hayvancılığın yanı sıra dokuma ile uğraşıyorlar.

Mahalle sakinleri karşılıklı ilişkileri ve birbirlerine destekleri için de takdir edilmektedir.

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı’na konuşan Seydikemer valisi Haktan Gökçekuyu, Dodurga’nın tarihi dokuya sahip ilçenin en güzel noktaları arasında olduğunu söyledi.

Mahalle sakinlerinin gönüllü turizm elçileri ve tarihi korumaya benzediklerini belirten Gökçekuyu, “Bölgede yaşayanlar tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor, ayrıca gönüllü turizm elçileri olarak çalışıyorlar. Bölge sakinlerimiz bölgeyi ziyaret edenlere antik kent hakkında da bilgi veriyor. “

Dodurga ilçesinde yaşayan 81 yaşındaki Emine Türk, yedi çocuğu çalışmak için farklı yerlerde olmasına rağmen doğum yerini terk etmeyi düşünmediğini belirtti.

Küçükken hayvancılık ve tarımla uğraştığını belirten Türk, “Bu yaşa kadar köyde kaldım. Kendime bakmakta güçlük çekmeme rağmen, onlarla yaşamamı isteyen çocuklarıma gitmiyorum. Bu yerden ayrılamam. ”

Mahalleye geldiğinde 16 yaşında olduğunu belirten 77 yaşındaki Kezban Ece, 10 yıl önce kocasını kaybettiğini ve sekiz çocuğunun evlendikten sonra mahalleden ayrıldığını söyledi.

Çocuklarını dokuma işinde çalışarak büyüttüğünü söyledi ve “Köyümüzü çok seviyorum. Çocuklarım beni götürmek istiyor, ama gitmiyorum. Muhtardan bir tavuk aldım ve kendim üretmeye başladım. Ben ölene kadar burada yaşayacağım. ”

79 yaşındaki Ayşe Aydoğan, doğduğu köyde yaşamaya devam ettiğini söyledi.

Dodurga’yı çok sevdiğini söyleyen 73 yaşındaki Ganime Gökmen, köyde yetiştirilen sekiz çocuğunun hiçbirinin onunla olmadığını ve tarihte yaşamayı tercih ettiğini söyledi.

Bir diğer sakin Meliha Mete, tarım, hayvancılık ve dokuma çalışmaları sayesinde yedi çocuğunu büyüttüğünü söyledi. Evinin tarihi kalıntıların yanında olduğunu belirten Mete, Dodurga’da yaşamaktan mutlu olduğunu söyledi.