10 Soru 10 Cevap Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

 • Anasayfa
 • 10 Soru 10 Cevap Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
10 Soru 10 Cevap Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

10 Soru 10 Cevap Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK kapsamında olmanız durumunda özel hastanelerde tedavi, muayene ve tahlil yapılmasını sağlayan bir sigorta poliçesidir. Bu sigorta türü özel hastanelerde ek bir ücret ödemeden tedavi olmak için uygulanmaktadır.
Neden ek bir sağlık sigortası yaptırmanız gerektiğine dair sizler için hazırladığımız 10 soruda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Bu yazımızda poliçenin avantajlarını öğrenebilirsiniz.
Tamamlayıcı sağlık sigortasında önemli olan sigorta poliçesini yaptırdığınız sigorta şirketi ile anlaşmalı olarak özel bir hastaneye gitmeniz dir. Genel olarak buradaki  amaç özel hastanelerden kaliteli ve daha hızlı  hizmet alabilmenizi sağlamaktır.  Herkesin bütçesi özel hastane giderlerini karşılamaya uygun olmayabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile bu durumun ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. SGK'nın kapsamadığı bazı durumlar da sözleşmeli olarak ödenir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişiler de daha önce özel sağlık sigortalıları tarafından kullanılan durumlardan yararlanabilmektedir.

 

1. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neyi Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı genel olarak yatarak tedavi ve ayakta tedavi olarak ayrılmaktadır:

 • Ayakta Tedavi Teminatları: Bu teminatta tahlil muayene, tetkik ve küçük cerrahi müdahaleler kapsam altında değerlendirilmektedir.

 • Yatarak Tedavi Teminatları: Bu teminatta oda, refakatçi, yemek, ameliyat, diyaliz ve buna benzer hizmetlerden yararlanma hakkı belirtilmektedir.

Yukarıda belirtilen teminatlara ek olarak, ek teminatlar alınarak ek sağlık sigortasının kapsamı genişletilebilir.
Poliçe teminatları sigorta şirketlerine göre farklı içeriklere sahip olabilir. Bu nedenle tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeniz hakkında daha detaylı bilgi alınması gerekmektedir.
Teminatlara bağlı olarak kapsamlar da değişmektedir. Ameliyattan sonra yatarak tedavi teminatı değişiklik gösterecektir. Sigorta şirketlerinin teminatları hakkında daha detaylı bilgi almak için acentemburada.com ile iletişime geçebilir, farklı sigorta şirketlerinin tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları hakkında acentemburada.com web sitesinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

2. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsam Dışı Haller Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamadığı konular sigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir.

Genel olarak özel sağlık sorunları kapsam dışında tutulmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında olmayan konular şunlardır:

 • Sigorta yaptırmak istenen kişinin mevcut hastalığı teminat dışıdır.

 • Genel sağlık sigortanız güncel değilse tamamlayıcı sağlık sigortası kapsam dışıdır.

 • Sigorta şirketiyle anlaşması olmayan hastaneler kapsam dışındadır.

 • Ayakta tedavi süresi biterse diğer ödemeler teminat dışındadır.

 • İlaç masrafları teminat dışıdır.

 • Diş tedavisi kapsam dışında değerlendirilmektedir. Ancak bazı sigorta şirketleri diş sigortası yaptırmaktadır.

 • Yurt dışında tedavi imkânı bulunmamaktadır. Ancak bazı sigorta şirketlerine ek prim ödeyerek yurtdışında tedavi olma imkânınız bulunmaktadır.

 • Estetik cerrahi ve  müdahaleler poliçe kapsamı dışında değerlendirilir.

 • Gözlük ve gözlük camı gibi ihtiyaçlar kapsam dışındadır.

 • Kendinize bilerek verdiğiniz zararlar ile AIDS tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı dışında değerlendirilmektedir.

 

3. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Genel Teminatları Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları poliçe konularına göre değişiklik göstermektedir. Poliçe kapsamındaki teminatlar ana teminatlar ve ek teminatlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Ana teminatlar tüm sigorta şirketlerinde aynı olmakla birlikte, ek ek teminatlar sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Ek teminat ile poliçe primi de artış gösterebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları şunları içerir:

 • Ayakta Tedavi Teminatları: Ayakta tedavi teminatı ile sigorta şirketi anlaşmalı tüm hastanelerde doktor muayene, tetkik ve tahliller bu teminat dâhilinde değerlendirilir.

 • Yatarak Tedavi Teminatları: Yatarak tedavi teminatı ile hastanede yatılan süre içindeki ameliyat masrafları ve ameliyat sonrası oluşan tedavi masrafları karşılanmaktadır.

4. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İçin Nasıl Başvuru Yapılmaktadır?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası başvuru işlemleri acentemburada.com  internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir.
Pek çok tamamlayıcı sağlık sigortası olduğu için poliçe teminatı, ek teminat ve primler birbirinden farklılık gösterecektir. Tüm bilgilere tek bir site üzerinden ulaşmak, araştırma ve satın alma sürecinde büyük kolaylık sağlar.
Tamamlayıcı sağlık sigortasına başvurmak için öncelikle farklı sigorta şirketlerinin teklifleri istenmeli ve teklifleri değerlendirilmelidir. Değerlendirme sonrasında en avantajlı teklifi sunan sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü için acentemburada.com ı üzerinden online başvuru yapılabilir.
Başvuru formunda sizden istenen bilgileri doldurarak en kapsamlı poliçe içeriğine ulaşabilirsiniz.

 

5. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primleri Nasıl Hesaplanır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası primlerinin hesaplaması sigorta şirketlerine göre farklıdır.

Sigorta şirketlerinin özellikle dikkat ettiği aşağıda sıralanan 3 şarta sahipseniz 3’te 1 fiyat ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz:

 • T.C. vatandaşı olmak

 • 18 ila 55 yaş aralığında olmak

 • SGK sağlık güvencesine sahip olmak.

6. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Prim Ödemesi Nasıl Yapılabilir ?

Bazı hususlara göre hesaplanan tutarlar üzerinden tamamlayıcı sağlık sigortası prim ödeme işlemleri yapılmaktadır.
Prim ödemelerinde aşağıdaki gibi koşullar dikkate alınır:

 • Sigortaya başlangıç tarihi göz önüne alınarak hesaplama işlemi yapılacaktır. Yani, sigortaya başlama tarihi ve gün/ay/yıl olarak hesaplama yapılacaktır.

 • Sigorta primleri ödenirken sigorta yaptıran kişi tarafından belirlenebilmektedir. Bir sigorta şirketinin sigorta yaptırmak isteyenlere teklif sunma hakları vardır . Bununla beraber Sigorta yaptırmak isteyen kişilerin de sunulan teklifi değerlendirme hakkı vardır.


7. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası arasındaki farklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Özel sağlık sigortasında ek ücret ödeyeceksiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortasında hiçbir ücret ödemeden özel hastanelerde tedavi olabilirsiniz.

 • Özel sağlık sigortasından yararlanabilmek için SGK’lı olmak gerekmemektedir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasında SGK’lı olmak gerekmektedir.

 • Özel sağlık sigortasında yurt dışından hizmet alma imkânı bulunur. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasında böyle bir hizmetten yararlanma imkânı yoktur.

Her iki sigorta çeşitinde de cinsiyet, yaş, hastalık durumu belirleyici faktörlerdendir. Daha fazla bilgi almak için uzman kadromuzla ile iletişim kurabilirsiniz.

8. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Bekleme Ne Kadardır?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında bekleme süresi sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir.

En az 3 ay, en çok 12ay bekleme süresi mevcuttur.

Sigorta şirketleri bekleme sürelerini kendileri belirler. Ayrıca doğum teminatı sağlayan hemen hemen tüm sigorta şirketlerinde 12 ay bekleme süresi bulunmaktadır.
Acil durumlarda bekleme süreleri hesaplanmaz. Acil durumlar hakkında detaylı bilgi için acentemburada.com müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.

 

9. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerle Geçerlidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler sigorta şirketinin poliçesine göre değişmektedir.

Her sigorta şirketinin farklı bir özel hastane ile anlaşması bulunur. Genel olarak ülkemiz genelinde 600 den fazla hastane ve sağlık kuruluşundan hizmet alınabilmektedir.
Size en yakın özel hastaneyi görmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Poliçeniz olan özel hastaneyi il ve ilçenizi bildirerek kolayca öğrenebilirsiniz.

 

10. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları, sigorta şirketinin poliçe detaylarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:


Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları sigorta şirketinin poliçe detaylarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Özel hastanelerde tedavi, muayene ve tetkik yaptırma hakkınız bulunur.

 • Özel hastanelerde tedavi gören kişi, poliçe kapsamında yer alan ve anlaşmalı özel hastanelerde gerçekleştirilen tedaviler sonrasında herhangi bir ödeme yapmaz.

 • Tamamlayıcı sağlık sigortası ile  ayakta tedavinin yanında  yatarak tedavi teminatları da  anlaşmalı özel hastanelerde geçerli olup ilgili tanı ve tedavi masrafları için ek ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyat Teklifi Alın!

Ücretsiz Teklif Alın
Bu Yazıyı Paylaş:

Facebook Twitter Linkedin Reddit Tumblr

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize info@acentemburada.com adresine bir e-posta gönderin.

Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?