• 29 Ekim Mah. Mevlana Cad 866. Sokak No:1-2/C Yenikent Ankara
 • Bizi Arayın :0312 277 24 37

Trafik Kazası Sigorta Rehberi

Trafik Kazası Sigorta Rehberi
Acentem Burada

Trafik Kazası Sigorta Rehberi

Trafik kazaları, trafikte seyir halindey iken aracınızın başka bir araca, yayaya veya başka bir şeye çarpması sonucu meydana gelen  durumdur. Bu durum karşısında maddi zararlar olabileceği gibi yaralanma ve ölüm durumları da olabilmektedir.

Trafik kazası tazminat hesabı ile kaza sonrası herhangi bir mağduriyetin önüne geçilebilir. Maddi hasar, yaralanma ve ölümlü trafik kazalarında ödenecek tazminatın hesaplanmasında sigorta poliçesinde yazılı esaslar dikkate alınır.

Kaza sonrası tazminat alabilmek için gerekli olan  işlemler takip edilerek zamanında başvurmak gerekir. Tazminat, zamanında başvuru yapıldıktan ve prosedürler yerine getirildikten kısa bir süre sonra ilgili sigorta şirketi tarafından ödenir. Herhangi bir olumsuzluk halinde, sigorta ettiren sigorta şirketine karşı dava açma hakkına sahiptir. Kaza raporundaki kusur oranı tazminat hesabında dikkate alınır. Kazada tamamen kusurlu olan kişinin tazminat alması mümkün değildir.

 

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik kazası tazminatının hesaplanmasında belirli kriterler dikkate alınmalıdır.

Bu konuyu bir örnekle açıklayabiliriz. Örneğin bir kaza sonucu sakat kalan kişinin sakatlık oranı %50 olsun. Farz edelim ki özürlü kişinin kazadaki kusur oranı %20, yaşı 30 ve maaşı 5 bin TL.

Tazminat hesabında kusur oranı 5 bin TL maaştan düşülmelidir. Ortaya çıkan miktar da sakatlık oranı ile çarpılmalıdır. 5000-20% kusur oranı = 4000 TL. 4000×50/100=2000 TL gelir ve aylık işçilik kaybı. Söz konusu tutarın yıllık hesabı 2000×12=24000 TL'dir. Hesaplamanın son aşamasında 30 yaşını doldurmuş bireyin 7 yıl pasif çalışma hakkı dikkate alınır. Bu, kişinin yaşına eklenmeli ve yıllık gelir kaybıyla çarpılmalıdır. 24000×37=888000 TL kişinin maddi tazminatıdır.

 

Trafik Kazası Tazminat Davası Ne Kadar Sürer?


Trafik kazası tazminatı zamanaşımı hesaplanırken, yaralananın zararı öğrendiği tarih esas alınır. Tazminat 2 yılın sonunda ve her halde bu tarihten itibaren 10 yıl sonra sona erer.

Trafik Kazası Tazminat Davasına Hangi Mahkeme Görülür?


TC Hukuk sisteminde trafik kazalarına bakmaya yetkili mahkemeler Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Burada da kazanın kalitesi ön plana çıkıyor. Kaza yapan araçta yolcu veya kargo varsa, ticaret mahkemeleri de davaya bakmak zorunda kalabilir. Davanın sonuçlanması 1-3 yıl sürebilir.

Yaralanma Trafik Kaza Tazminatı
Yaralıların olduğu bir trafik kazasısonucunda ödenen tazminat, kaza sırasında %100 kusurlu olmayan ve yaralanan kişinin mağduriyetini gidermek amacıyla belirlenir. Tazminatın hesaplanmasında, mağdurun yaşı, maaşı, trafik kazası kapsamı, kaza sonrası maluliyet oranı ve kazada kusur payı dikkate alınır.

Ölümcül Trafik Kazası Tazminatı
Trafik kazalarında yaralanma veya ölüm durumlarında olayın yargı birimlerine bildirilmesi gerekmektedir. Yapılan tespit ve tutulacak tutanaklar tazminat hesabında dikkate alınması gereken öncelikli belgelerdir. Bu konuda yapılacak usul hatası nedeniyle tazminatın hesaplanmasında çeşitli mağduriyetler olabilir.

Ölümlü trafik kazalarında yakınları tazminat alır. Bu durumda ölen kişinin kazada tamamen kusurlu olmaması gerekir. Tazminat hesaplaması, ölen kişinin yaşı, kaza gerekçesi, pasif çalışma yılı, maaş gibi kriterlere göre yapılır. Ölümlü trafik kazası tazminat tutarı, poliçede yazılı teminatlar dikkate alınarak hesaplanır.

 

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazasında aracı maddi hasarla zarar gören kişilere tazminat ödenir. Kaza sırasında yaralanma veya ölüm olup olmadığı, sürücünün kusur oranı ve kaza raporunda belirtilen esaslar dikkate alınır. Kusur oranına göre maddi hasar karşılanır.

Tek Taraflı Trafik Kazası Tazminatı

Tek taraflı trafik kazası sonucunda araçta bulunan yolcular ve kaza sonrası yaralanan kişiler, araç sürücüsünün kusuruna bakılmaksızın tazminat alırlar. Burada yapılan hesaplamada poliçede belirtilen esaslar oldukça önemlidir.

Trafik Kazası Kırık Tazminat Hesaplama Yöntemi

Sigortalı araç bir kazaya karıştıktan sonra sürücü veya yolcu da bir uzvunu kırabilir. Bu durumda tazminat hakkı doğar. Tazminatın hesaplanmasında kazanın gerekçesi, kaza tarihi, kişinin maaşı ve poliçede belirtilen teminat tutarları dikkate alınır.

Trafik Kazası Manevi Tazminat

Trafik kazasında manevi tazminat hakkını üç farklı durumu baz alarak değerlendirmek gerekir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Trafik kazası sonucunda yaralanma meydana gelmişse,
 • Kazada ağır bedensel yaralanma durumu oluştu ise,
 • Kaza sonucunda ölüm söz konusu ise, mağdur olan kişi sigortalıdan manevi tazminat talebinde bulunabilir.

Yine trafik politikasında belirlenen esaslar ve diğer bazı hususlar dikkate alınarak mağdura ödenecek manevi tazminat tutarı hesaplanmaktadır. Trafik kazasının maddi tazminat hesaplama yöntemindeki uyuşmazlıklarda olduğu gibi, manevi tazminat hesaplamalarındaki uyuşmazlıklarda da yargı yolu açıktır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Facebook Twitter Linkedin Reddit Tumblr
 •   Kasko
 •   Trafik
 •   Seyahat
 •   Tamamlayıcı Sağlık
 •   Sağlık
 •   Konut
 •   İşyeri
 •   Dask

Kasko-Trafik Teklif Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Kasko-Trafik Teklif Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Teklif Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Sağlık Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Konut Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen İşyeri Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Dask Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize yenikent@idealsigorta.com adresine bir e-posta gönderin.

Bizi arayın +905534651800
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?