• 29 Ekim Mah. Mevlana Cad 866. Sokak No:1-2/C Yenikent Ankara
 • Bizi Arayın :0312 277 24 37

Trafik Sigortası Hasar Ödemesi

Trafik Sigortası Hasar Ödemesi
Acentem Burada

Trafik Sigortası Hasar Ödemesi

Zorunlu trafik sigortası hasa ödemesi nedir ve hangi durumlarda hasar ödemesi yapılır. Trafik sigortası teminatları nelerdir?

Trafik Sigortası Hasar Ödemesi ve Teminatlar

Zorunlu trafik sigortası araç sahibinin olası bir kazaya karışması durumunda maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm teminatları olmak üzere üç temel teminat, poliçe limitlerine ve zarar görenlerin kusur oranına göre trafik sigortası limitleri dahilinde sigorta şirketi tarafından karşılanır. Hasar sürecinde sigorta şirketi tarafında ödemenin nasıl ve ne kadar yapılabileceği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Trafik sigortası teminat limitleri, araç gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Otomobil, taksi, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve tarım makinelerine kadar, her araç grubu için belirlenmiş teminatlar bulunmaktadır. Bir hasarda sigorta şirketi tarafından ödenecek zararlar, trafik sigorta poliçelerinizin limitleri dahilinde olacaktır. Zorunlu trafik sigortasında bulunan teminatlar ve bu teminat limitleri, her sene Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.

Bütün sigorta şirketleri de bu teminatlar ve limitler aynıdır . Burada bir farklılaşmaya gitmek mümkün değildir. Bununla beraber bazı sigorta şirketleri bu sabit limitler dışında t sundukları genişletilmiş trafik sigortası ürünleri ile ferdi kaza teminatı, yardım hizmetleri , sınırsız imm teminatı ve hukuksal koruma gibi ek teminatları sigortanıza ekleme olanağı sunar.

Anadolu Sınırsız Trafik Sigortası yazımızla detaylara ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Limitleri Nedir?

2021 yılında sahibi olduğunuz araçla kaza yaparsanız, zorunlu trafik sigortası kapsamında bulunan araç grubunuza göre değişen asgari teminatlardan faydalanırsınız. Maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm olmak üzere üç temel teminatın limitlerini aşağıdaki gibidir.

1. Maddi Hasar Teminatı

Sigortalının yasal sorumluluğu kapsamında, zarar gören araçta meydana gelen zararı teminatlar dahilinde karşılar.

Otomobil (Sürücü dahil 9 koltuk) 2021 yılı limitler;

 • Araç Başına Limit    43.000 TL
 • Kaza Başına Limit   86.000 TL

2. Trafik Sigortası Sağlık Giderleri

Sigorta sahibinin sebep olduğu kazalarda, kazada yer alan üçüncü şahısların daha sonra ölümü meydana gelse bile, ilk yardım, muayene/kontrol ya da yaralanmadan dolayı ayakta tedavi, hastane vb sağlık kurumlarındaki tedavi giderleri ile bu tedavinin gerektirdiği bütün sağlık giderlerini teminat limitleri kapsamında karşılar.

Otomobil Grubu (Sürücü dahil 9 koltuk) 2021 yılı teminat limitleri;

 • Kişi Başına Limit      430.000 TL
 • Kaza Başına Limit   2.150.000 TL

3. Trafik Sigortası Ölüm ve Sürekli Sakatlanma Teminatı

Sigortalının, bir veya birden fazla kişinin ölümüne yada sakatlanmasına sebep olduğu durumlarda ve sakatlık ve ölüm halinde, Sigorta Uzmanları tarafından destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanır. Bu tazminat tutarı mağdur kişinin; 

 • Yaşı
 • Geliri
 • Bakmakla yükümlü olduklarının desteğe muhtaçlığı
 • Kusur oranına

göre hesaplanır ve poliçede belirtilen azami tutarı aşmamak kaydıyla belirlenerek mağdur tarafa ödemesi yapılır.

Otomobil Grubu (Sürücü dahil 9 koltuk) 2021 teminat limitleri ;

 • Kişi Başına Limit      430.000 TL
 • Kaza Başına Limit   2.150.000 TL

Trafik Sigortası Teminatları yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Sigortası Teminat Limitlerini Hasar Tutarını Karşılamıyorsa!

Meydana gelen hasarın trafik sigortası ödeme limitlerini aşması durumunda kalan hasarın ödenmesi araç sahibinin sorumluluğundadır. Kasko sigortanıza ek olarak yaptırdığınız Mali Sorumluluk Sigortanız varsa, trafik sigortanızın sınırlarını aşan bir hasar durumunda devreye girecek ve kapsamına göre maddi, fiziki ve manevi zararları karşılayabilecektir.

Trafik Sigortası Hukuki Ödeme Yapar mı?

Kaza sonrasında sigortalıya dava açılması durumunda, dava giderleri trafik sigortası kapsamında karşılanır. Dava masrafları avukatlık ücretleri, teminat limitleri ile sınırlı olmak şartıyla, trafik sigortası poliçesi kapsamındadır.

Dava açılması durumunda, sigortalının konuyu sigorta ettiren şirkete en fazla beş gün içinde bildirmesi gerekir. Bu sırada sigortalıya ulaşan her türlü kaza raporu, tutanak ve ihbarname gibi belgeler de sigorta şirketine iletilmelidir.

Bu durumda dava ile ilgili sigortalının üstlenmesi gereken masraflar ve avukatlık ücretleri, trafik sigortası poliçesi tarafından limitler dahilinde olmak üzere karşılanacaktır. 

Trafik Sigortası Hasar Ödeme Süreci Nasıl İşler?

Hasar durumunda sigortacı, sigortalının temsilcisi olduğu için üçüncü şahıslarla doğrudan temas kurma ve anlaşmaya varma hakkına sahiptir. Sigortalının alacağı kabul etme yetkisi yoktur. Bu nedenle sigortacının yazılı onayı olmadan yaralananlara herhangi bir tazminat ödeyemez. Sigortacı; Kaza ve hasarın tespitini sağlayan gerekli belgelerin sigortacıya ulaştırılmasının ardından 8 iş günü içerisinde tazminat, hastane ve tedavi masraflarını hak sahibine öder.

 • Hasar gören parçanın onarımı ya da eşdeğer parçayla değiştirilmesi mümkün değilse, orijinaliyle değiştirilir.
 • Aracın onarım kabul etmez bir hale geldiği eksper raporuyla tespit edilirse, araç “pert” olmuş sayılır. Bu durumda, hurda tescil belgesi sigortacıya ibraz edildikten sonra tazminat ödenir.
 • Dava açılması halinde, sigortacı dava masrafları ile avukatlık ücretlerini ödemekle yükümlüdür. Dava sonucunda hükmolunan tazminat, trafik sigortası poliçesinin kapsadığı teminat bedelini geçerse, sigortacı bu masrafları sigorta bedelinin tazminata oranına göre öder.

İşlemlerin başlaması için gerekli belgelerin sigorta şirketine iletilmemesi durumunda, hasar karşılığında talep edilen trafik sigortası hasar bedeli ödeme süresi de gecikecektir. Bu nedenle belgelerin eksiksiz olması ve sigorta şirketine zaman kaybetmeden verilmesi büyük önem arz ediyor.

Sigortalının Hasar Bildirim Süreci Nasıl Yapılır?

Olası bir hasar veya kaza durumunda trafik sigortası poliçesinin işlerlik kazanabilmesi için, trafik sigortası yaptırılan aracın sahibinin aşağıdaki hususları eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekir:

 • Maddi hasarlı trafik kazalarında, tutanak düzenlemek üzere aracınızı güvenli bir yere çekin. Kaza tespit tutanağını usulüne uygun olarak doldurun.
 • En fazla 10 gün içinde sigortacınızı bilgilendirin.
 • Yaşanan olayın nedeninin yanı sıra, hangi hal ve şartlar altında gerçekleştiğine ve trafik kazasının sonuçlarının tespit edilebilmesine ilişkin gerekli tüm bilgileri olay yerinde toplayıp gecikmeksizin sigortacınıza iletin.
 • Zarardan dolayı dava aracılığıyla veya başka yollarla bir tazminat talebiyle karşılaştığınızda veya aleyhinize cezai kovuşturma açıldığı durumlarda, sigortacıyı hemen haberdar edin ve size ulaşan ihbarname, davetiye vb. tüm belgeleri paylaşın.

Bu hususlar sigortalı tarafından yerine getirilmediği için ödenecek tutar artarsa, zarar görenlere bu sebeple yapılan ödeme, ihlaldeki kusuru oranında sigortalıdan tahsil edilebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için aşağıda yer alan bilgileri dikkatlice okumanızı öneririz.

Trafik Kazası Hasar Anında Yapılması Gerekenler

Kaza sonrası öncelikle sigorta sahibi olan araçların kaza anındaki konumu değiştirilmeden farklı açılardan fotoğrafları çekilmeli. Ardından kazanın nasıl yaşandığına dair ayrıntılara yer vereceğiniz kaza tespit tutanağı doldurulmalı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen “Mobil Kaza Tutanağı” uygulamasıyla tutanak doldurma işlemini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilir, fotoğrafları veya videoyu uygulamaya yükleyebilirsiniz.

Çekilen fotoğrafları tutanağa eklemeli ve kazadan sonra fotoğrafları kendi sigorta şirketinize veya karşı tarafın sigorta şirketine iletmelisiniz.

1 Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza zaptı işlemleri tamamlandıktan sonra, araç anlaşmalı veya yetkili bir servise çektirilmeli ve hasar ihbarı yapılmalıdır. Eğer aracınızın kaskosu varsa kazadan sonra aracınızı çekerek servise götürmesi için bir çekici çağırın. Aksi durumda aracınızı kaza sonrası yerinden oynattığınız için kasko size yedek araç hizmeti vermez.

Hasar ihbarı yapmadan önce hazırlamanız gereken belgeler:

 • Poliçenizin fotokopisi
 • Kaza tespit tutanağı
 • İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi
 • Alkol raporu
 • Hasarı gösteren fotoğraflar
 • Rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler

Aracınız kaza yerinden sigortanın anlaşmalı olduğu en yakın servise çekilmesinin ve eksperin aracı incelemesinin ardından tespit tutanağı ile birlikte raporlar Tramer’e gönderilir.

 

Bu Yazıyı Paylaş:

Facebook Twitter Linkedin Reddit Tumblr
 •   Kasko
 •   Trafik
 •   Seyahat
 •   Tamamlayıcı Sağlık
 •   Sağlık
 •   Konut
 •   İşyeri
 •   Dask

Kasko-Trafik Teklif Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Kasko-Trafik Teklif Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Teklif Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Sağlık Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Konut Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen İşyeri Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

Hemen Dask Sigortası Teklifi Al


 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize yenikent@idealsigorta.com adresine bir e-posta gönderin.

Bizi arayın +905534651800
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?