Hamilelik ve Koronavirüs

Hamilelik ve Koronavirüs

Hamilelik ve Koronavirüs yazımızda hamilelikte koronavirüs sürecini sizinle paylaşmak istedik. Hamileyseniz, koronavirüsün (COVID-19) sizi, bebeğinizi ve hamilelik bakımınızı nasıl etkileyebileceğinden emin olamayabilirsiniz.

Koronavirüs semptomlarınız varsa bunu ebenize veya doğum ekibinize söylemeniz önemlidir. Ayrıca, normalde yaptığınız gibi diğer endişeleriniz için onlardan yardım istemelisiniz. Allianz Doğum Sigortası Nedir? yazımıza ulaşarak doğum sigortası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hamilelik ve Koronavirüs Riski

Hamile kadınların koronavirüsten ciddi şekilde hastalanma olasılığının daha yüksek olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Hamilelik ve Koronavirüs sürecinde;

Hamile kadınlar, önlem olarak orta derecede risk altındaki (klinik olarak savunmasız) kişiler listesine dahil edilmiştir.

Bunun nedeni, hamile kadınların bazen grip gibi virüslerden daha fazla risk altında olabilmesidir.

Bunun koronavirüs ile olup olmadığı net değil. Ancak yeni bir virüs olduğu için hamile kadınları orta risk grubuna dahil etmek daha güvenlidir.

Bebeğinize daha doğmadan koronavirüs geçirmeniz mümkün olabilir. Ancak bu olduğunda bebekler daha iyi hale geldi.

Koronavirüsün düşüklere neden olduğuna veya bebeğinizin hamilelikte nasıl geliştiğini etkilediğine dair hiçbir kanıt yok.Bilgi:

Demir Hayat İki Can Hamilelik ve Doğum Sigortası Nedir? İki Can Hamilelik Sigortası ile siz ve bebeğiniz güvende olsun. Özel hastane rahatlığını uygun prim ve ödeme koşulları ile yaşayın.

Hamileyseniz ne yapmalısınız?

Doğum Sigortası Nedir

Hamileyseniz, Hamilelik ve Koronavirüs süreci sizin için önemlidir:

 • Ellerini düzenli olarak yıka
 • Olabildiğince evde kalın ve diğer insanlardan en az 2 metre (3 adım) uzakta kalmak gibi sosyal mesafeyle ilgili tavsiyelere uyun
 • koronavirüs semptomları olan herkesten uzak durun

Yapmamanız söylenmedikçe, yine de tüm hamilelik (doğum öncesi) taramalarınıza ve randevularınıza gitmeniz gerekir.

Randevular ve taramalar

Hamileyken hala düzenli randevularınız ve taramalarınız olacak. Ancak bazı değişiklikler olabilir.

Şunları bulabilirsiniz:

 • Bazı ebe randevuları çevrimiçi, telefonla veya video görüşmesi ile
 • Hastane veya klinikteyken sizden maske veya önlük takmanız istenebilir
 • Bazı randevular iptal edilebilir veya yeniden planlanabilir – bir randevu iptal edilirse, yeniden planlanır veya randevuyu yeniden rezerve edebilirsiniz

Bu, herkesi güvende tutmaya ve koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak içindir.

Partnerinizi randevunuza getirip getiremeyeceğinizden emin değilseniz, ebenize veya doğum ekibinize sorun.

Önemli

İyiyseniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı için tüm randevularınıza gitmeniz ve taramalar yapmanız gerçekten önemlidir.

Hastaneler ve klinikler, hamile kadınların randevulara gitmesinin güvenli olmasını sağlıyor.

Koronavirüs semptomları yaşarsanız

Herhangi bir koronavirüs semptomu yaşarsanız (yüksek ateş, yeni, sürekli bir öksürük veya koku veya tat duyunuzda bir kayıp veya değişiklik): Hamilelik ve Koronavirüs sürecinde;

 1. Evde kalın (kendi kendinize tecrit edin) – siz ve birlikte yaşadığınız herhangi biri evinizi terk etmemeli veya ziyaretçileriniz olmamalıdır. Destek balonunuzdaki herkes, semptomlarınız başladığından beri veya başlamadan önceki 48 saat içinde onlarla yakın temas halindeyseniz, kendi kendini izole etmelidir.
 2. Bir test rezervasyonu yapın – en kısa zamanda koronavirüsünüz olup olmadığını kontrol etmek için bir test yaptırın. Birlikte yaşadığınız ve destek balonunuzdaki herhangi biri de semptomları varsa bir test yaptırmalıdır.
 3. Ebeniz veya doğum ekibinizle konuşun – size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Hamilelik randevularınızdan bazılarını yeniden ayarlamanız veya çevrimiçi olarak, telefonla veya video konsültasyonu olarak almanız gerekebilir .

Başka semptomlarınız varsa

Başka semptomlarınız varsa veya endişelendiğiniz herhangi bir şey varsa, yine de her zamanki gibi tıbbi yardım almalısınız.

Hala GP randevuları alabilir veya herhangi bir sorunuz varsa ebeniz veya doğum ekibinizle konuşabilirsiniz.

Acil tavsiye:Aşağıdaki durumlarda derhal ebenizi veya doğum ekibinizi arayın:

 1. bebeğiniz normalden daha az hareket ediyor
 2. bebeğinizin hareket ettiğini hissedemezsiniz
 3. Bebeğinizin olağan hareket düzeninde bir değişiklik var
 4. vajinanda herhangi bir kanama var
 5. çok endişeli veya endişeli hissediyorsun
 6. gitmeyen bir baş ağrın var
 7. Dinlenirken veya uzanırken nefes darlığı yaşarsınız
 8. çok rahatsız hissediyorsun ya da ciddi şekilde yanlış bir şeyler olduğunu düşünüyorsun
 9. şiddetli göğüs ağrınız var

Emek ve doğum

Sizi ve bebeğinizi güvende tutmak için doğum yaparken yanınızda bir ebe olması gerçekten önemlidir.

Siz ve bebeğiniz iyi durumdaysanız, evde, ebelik biriminde veya doğum evinde doğum yapabilirsiniz.

Hamileliğiniz sırasında herhangi bir komplikasyon yaşadıysanız, bir doktor (doğum uzmanı) tarafından yönetilen bir birimde doğum yapmanız tavsiye edilebilir.

Koronavirüs nedeniyle genellikle doğum yapmayı planladığınız yerde olanlarda da bazı değişiklikler olabilir.

Daha fazla bilgi için ebeniz veya doğum ekibinizle konuşun.

Doğumda Yalnız Kalmayın

Doğum partnerinizin olması, doğum sırasında ve doğum sırasında güvenliğiniz ve refahınız için önemlidir.

Koronavirüs semptomları yoksa, doğum sırasında ve doğum sırasında bir doğum partneriniz olacak. Ancak doğumdan sonra ne kadar kalabileceklerine dair sınırlamalar olabilir.

Doğum partnerinizin semptomları varsa, sizinle gelemeyebilir. Her ihtimale karşı yedek doğum partneriniz olmasını isteyebilirsiniz.

Koronavirüsünüz varsa ve doğuma giriyorsanız

Koronavirüs semptomlarınız varsa ve doğuma girerseniz, bir doktorun (kadın doğum uzmanı) yönettiği bir birimde doğum yapmanız tavsiye edilir. Bu, takımın size ve bebeğinize daha yakından bakabilmesi içindir.

Sadece koronavirüslü kadınlar için doğum ünitesi içinde bir alanda bakılacaksınız.

Ebelerin ve doğum ekibinin önlük, maske veya göz koruması taktığını görebilirsiniz. Bunlar sizi, bebeğinizi ve sizinle ilgilenen personeli güvende tutmak ve enfeksiyonun yayılmasını durdurmak içindir.

Koronavirüse sahip olmanın vajinal veya sezaryenle doğum yapıp yapmamanıza herhangi bir etkisi olmamalıdır.

Doğum ekibinize sizi ve bebeğinizi nasıl güvende tutacakları konusunda tavsiye verildi. En iyi bakımı görmenizi ve doğum tercihlerinize mümkün olduğunca yakından saygı duymanızı sağlayacaklar.

Doğumdan sonra

Bebeğiniz doğduktan sonra, bebeğiniz hasta olmadığı ve yenidoğan ünitesinde bakıma ihtiyacı olmadığı sürece cilt teması sağlayabilmelisiniz.

Ayrıca emzirmeye teşvik edileceksiniz. Koronavirüsün bebeğinize anne sütünden geçebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur, bu nedenle emzirmenin yararları ve sunduğu koruma, risklerden daha ağır basar.

Yeni doğan bebeğinizle bu zamanın tadını çıkarmanın yanı sıra, herhangi bir rahatsızlık belirtisinin farkında olmak önemlidir. Şu anda ne yapacağınızı bilmek zor olabilir – ancak içgüdülerinize güvenin ve bebeğinizin buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız tıbbi yardım alın.

Örneğin, bebeklerin yeni doğan sarılığına yakalanması yaygındır . Sarılık genellikle zararsızdır, ancak semptomları fark edebilmek ve bebeğiniz varsa tıbbi yardım almak önemlidir. Yukarıdaki yazı sadece tavsiyeler içerir. Uyup uymamak kişiyi bağlar ve bize sorumluluk yüklemez.

Anadolu Sigorta Doğum Sigortası