Hayat Sigortası Hesaplama Yöntemleri
hayat sigortası

Hayat Sigortası Hesaplama Yöntemleri

Hayat sigorta hesaplama yöntemleri hayat sigortası poliçesinin gerek teminat gerekse fiyat olarak size en uygun şartlarda temin edilmesi gereklidir.

Hayat sigortası sigortalını vefat etmesi durumunda aile bireylerinin , ömür boyu sakatlık ve çalışma hayatı açısından sigortalıyı ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve yakınları için bir güvence bırakması anlamına gelir

Hayat sigortasının neleri karşıladığına dair merak edilen konular farklılık göstermektedir.

Hayat sigortası ile teminat altına alınan konular;

 • Vefat ( Hastalık sonucu, normal nedenler ile ve kaza sonucu) halinde teminat,
 • Sakatlık (Kaza nedeni ile ve hastalık nedeni ile) halinde teminat,
 • Kanser koruma teminatı ile bu tehlikeli hastalığın ortaya çıkardığı her türlü olumsuzluk
 • Tehlikeli hastalık teminatı,
 • İstem dışı istemsizlik ek teminatı
  olmak üzere belirli başlıklar altında sigorta sahibini teminat altına almaktadır.

Hayat Sigortası Hesaplama Yöntemleri ve Hayat Sigortasında Prim Hesaplama

Hayat sigortasında prim hesaplama için değişik kriterler baz alınır ve sigorta şirketleri ve poliçe içerilerine göre değişkenlik gösterir

Hayat sigortası prim hesaplama aşağıdaki özel durumlara göre değişiklik göstermektedir:

 • Yaş
 • Meslek
 • Cinsiyet
 • Poliçede talep edilen tazminat tutarları
 • Mevcut sağlık durumu
 • Aileden geçmesi muhtemel kalıtımsal hastalıklar

Hayat sigortasında yukarıda sıralanan durumlara göre prim hesaplaması yapılması ile birlikte bilinmesi gereken farklı durumlar da mevcuttur.

ak sigorta seyahat sigortası
Hayat Sigortası

Hayat Sigortasında Vergi İndirimi Hesaplama Yöntemi

Hayat sigortasında vergi indirimi hesaplama yöntemi Vergi yükümlüsü sigortalıların maddi avantaj elde etmesine yardımcı olan bir işlemdir. Bu durum 6327 sayılı Kanunun 5 inci maddesiyle Gelir Vergisi Kanununun 63 üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendinde yapılan değişiklik uyarınca hayata geçirilmiştir.

Hayat sigortası ile sigortalılar vergi indiriminden şu şekillerle faydalanılabilir:

 • Ücretli çalışanlar prim ödeme makbuzları ile birlikte çalıştıkları şirkete aynı ay içerisinde başvurmalıdır.
 • Vergi beyannamesi ile çalışan sigorta sahipleri dekont ödeme makbuzları ve ileri ödeme tarihli ödeme planlarını Gelir İdaresi Başkanlığı’na teslim etmelidirler.

Bu kanunun kapsamınsa bireysel emeklilik dışında diğer sigortalar için ödenen primlerin, aylık kazanılan miktarın % 15’ine kadar olan kısmı içim ücret matrah belirlemesinde indirilmektedir. Vergi indiriminde yıllık üst sınır ise aylık asgari ücret tutarıdır.

Hayat Sigortasında Sigorta Poliçe Fiyatları

Hayat sigortasında poliçe sigorta fiyatları sigorta sahibi olmak isteyen bireyler için en önemli çıkış noktasıdır.

bunlari-biliyormusunuz
bunlari-biliyormusunuz

Poliçe fiyatları ne kadar uygun olursa haliyle talepte o kadar fazla olmaktadır. Hayat sigortası sadece vefat ile aile fertlerini güvence altına almak isteyen bireyler için değil ayrıca birikim yapmak isteyen bireyler için de önemli bir fırsattır.

Hayat sigortası poliçe fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ya da teklif almak için, onlarca sigorta şirketi teklifi karşılaştırmalı olarak müşterilerine sunan acentemburada.com sitesini ziyaret etmek yeterlidir. Bunun dışında hayat sigortası ya da diğer sigortalar için cevaplanmamış tüm soruların cevabını alabilmek bize ulaşın

Hayat Sigortası Genel Şartları

Hayat Sigortası Hesaplama Yıllık Primler

Hayat sigortası yıllık prim hesabı poliçe içerisindeki teminat ve değişkenlere göre belirlenir. Bu farklılıkların belirlenmesinde öncelikli olarak sigorta şirketlerinin belirlediği kriterler mevcuttur.

 • Sigortalı yaşı
 • Sigortalı mesleği
 • Sigortalı cinsiyeti
 • Sigortalının talep ettiği tazminat miktarları
 • Sigortalının mevcut sağlık durumu
 • Sigortalının sağlık geçmişi ve sahip olduğu kalıtımsal hastalıklar

Hayat Sigortasında Ölüm Tazminatı Hesaplama Yöntemi

Hayat sigortasında ölüm tazminatının hesabı
sigortalının vefatı ile ödenmesi gereken teminat tutarının bulunmasında kullanılır.

Tazminat tutarları farklı değerlendirme sonuçlarına göre belirlenir. Bu şartlar sigorta şirketlerince farklılık göstermektedir.

Ölüm tazminatı poliçe anlaşma kapsamında:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Belirlenen teminat tutarı
 • Sigortalının sahip olduğu iş şartlarınca değerlendirilerek hesaplanır.

Ödeyeceğiniz Yüksek prim tutarları, yüksek teminat tutarları demektir. Bu nedenle vefat durumunda yüksek teminat tutarlarından yararlanabilmek için hayat sigortası anlaşmaları iyi araştırılarak yapılan hesaplama sonrasında poliçe satın alınmalıdır.

Hayat Sigortasında Kanser Tazminatı Hesaplama Yöntemleri

Kanser hastalığı hayat sigortası tazminat hesabı kapsama ilavesi sonrasında gerçekleşen bir işlemdir. Kanser sigortası her şirket tarafından müşterilere sunulan bir sigorta türü değildir.

Hizmet kapsamına alan sigorta şirketleri tarafından da farklılık göstermektedir. Diğer sigorta türlerinde olduğu gibi kanser sigortası teminatları da poliçe içeriğinde belirtilen tutar kadardır.

Kanser sigortası ile bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Kanser sigortası tam bir sağlık sigortası değildir. Sigorta kapsamına giren durumlarda ödenen teminat tutarı ile hastalık dışındaki masraflar da ödenebilmektedir.
 • Kanser sigortası bireye destek sigortasıdır.
 • Sigortalı, poliçe süresi içerisinde meydana gelebilecek kanser hastalıklarının ilk evresinden itibaren teminat altına alınmaktadır.
 • Bazı şirketler tarafından sunulan paketlerde poliçe başlama süresinden itibaren sağlıklı yaşam destekleri müşterilere sunulmaktadır.

Birikimli Hayat Sigortası Hesaplaması

Birikimli hayat sigortasının hesaplaması uzun vadeli poliçe süreleri göz önünde bulunularak yapılır.

Birikimli hayat sigortalarının ortalama vade süreleri 10 ile 20 yıl arasında değişiklik göstermekle beraber sigorta şirketleri arasında bu süre farklılık göstermektedir. Birikimli hayat sigortası teminat ödemelerinde ana şart sigortalının vefatıdır. Bu şart sigorta şirketleri tarafından kişinin riskleri gözetilerek yapılır.

Sigorta sahibinin vefatı ile sigorta şirketi tarafından ödenecek tutar poliçe kapsamına ve yapılan anlaşmaya göre farklılık göstermektedir. Birikimli hayat sigortası yaptırılması sonucu vefat halinde prim ödemeleri tutarı ve buna bağlı olarak alınacak teminat hesaplaması için 0312 277 24 37 ve 0553 465 1 800 numaralı telefonlarımızdan bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz

Sigorta şirketlerinin hayat sigortası kapsamında sunduğu standart hizmetler farklılık gösterebilir. Sigorta konusunda ülkemizde deneyimli insanın az olması bu süreçte poliçe satın alacakların karşılaştığı en büyük handikaptır. Bu olumsuzluklar nedeniyle mağduriyet yaşamadan en uygun hayat sigortası hesabı için ideal sigortanın deneyimli ekibine güvenebilirsiniz.

Her zaman güncel bilgilerin yer aldığı web sitesi ve 7/24 hizmet veren müşteri hizmetleri ile sizlerin yanında olan ideal sigorta her türlü bilgi ihtiyacınıza karşılık vermenin yanında sizlere en hesaplı fiyatları sunmak için farklı sigorta şirketleri ile çalışır. Karşılaştırmalı fiyat teklifleri ile size en uygun hayat sigortası seçimi için yeterli sayıda alternatif sunarak vefat, hastalık veya sakatlanma gibi risklere karşı en yüksek tutarlarda tazminatlarla sizin ve ailenizin güvence altına alınmasına yardımcı olur.