Kars Beylerbeyi Sarayı eski ihtişamını geri kazandı<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">2</span> min read</span>
beylerbeyi-sarayi

Kars Beylerbeyi Sarayı eski ihtişamını geri kazandı2 min read

Kars Beylerbeyi Sarayı

Kars’taki Kars Kalesi’nin eteklerinde bulunan tarihi Beylerbeyi Sarayı , eski ihtişamını geri kazanacak ve kentin sahip olduğu eski güzelliklerin en büyük katkısı olacak. 

Restorasyon çalışmaları 2017 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından 1579 yılında inşa edilen Kars Kalesi’nin eteklerindeki tarihi sarayda başladı. Kale, neredeyse beş yüzyıla uzanan köklü tarihi ile şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Restorasyon çalışmalarının yüzde yetmişi tamamlandı. Restorasyon tamamlandığında, bölgedeki Osmanlı-Rus Savaşı sırasında 1828 yılında hasar gören Beylerbeyi Sarayı’nın, sadece Kars’ta değil, bölgedeki gözde bir turizm merkezi olması hedefleniyor. 

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı’na konuşan Kars Valisi Türket Öksüz, kentin tarihi eserleri ile bir açık hava müzesi gibi olduğunu söyledi. 

“Tarihi saray, Kars ekonomisine katkıda bulunan, yerli ve yabancı ziyaretçilere hitap edecek bir yer olacak. Konuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yapı istiyoruz ”dedi.

Öksüz, sarayın yıl sonu itibariyle ziyaretçilere açık olacağını ve çevre düzenlemelerinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Beylerbeyi Sarayı’nın şehre farklı bir zenginlik kattığını vurgulayan Öksüz, “Restorasyonu tamamlayarak bu alandaki tüm tarihi binalarımızı ortaya çıkaracağız. Kars gerçekten bir açık hava müzesi, her yerde tarih ve baktığınız her yerde kültürel zenginlik var. Bu nedenle bu projeler entegre bir şekilde yürütülüyor ve Beylerbeyi Sarayı da bunlardan biri. Kültürel bir geçmişimiz var. Kars 7.000 yıllık bir şehirdir.

Tarihi eserleri gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını vurguladı.

Kesilmiş bazalt taşıyla inşa edilmiş ve iki katlı Beyberbeyi Sarayı, ön cepheye girişi ve pencerelerinde kullanılan kemerleri ile eşsiz bir mimari güzelliğe sahip binalar arasında yer alıyor.

Hürriyet