Kasko Hasarsızlık İndirimi
kasko-hasar-dosya-sorgulama

Kasko Hasarsızlık İndirimi

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko sigortası, bir araç ve araç sahibi için olmazsa olmazlardandır. Bir kaza anında meydana gelebilecek maddi hasarların karşılanması için yapılan kasko sigortasında, sigorta poliçesinde indirim yapılmasını sağlayan şartlar mevcuttur. Bunlardan biri olan kasko hasarsızlık indirimidir.

kaskoda en iyi fiyatlar
kaskoda en iyi fiyatlar

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Kasko poliçelerinde hasarsızlık indirimi, bir yıl boyunca hasar görmeyen bir aracın sahip olduğu bir avantajdır. Hasarsız geçirilen bir yılın sonunda düzenlenen kasko ve Karayolları zorunlu trafik sigortası poliçelerinde belirli miktar bir indirim uygulanır. Taşıtın hasarsız geçirdiği süre ne kadar uzun olursa, indirim oranı da buna göre artış gösterir. Bu indirim oranı yüzde 60’a hatta bazı firmalarda yüzde 65 e kadar ulaşabilir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi verilirken nelere dikkat edilir.

kasko ve zorunlu trafik sigortası
kasko hasarsızlık indirimi

Kasko hasarsızlık indirimi belirlenirken nelere dikkat ediliyor?

Kasko hasarsızlık indirimi oranında etkili olan bazı unsurlar var. İndirim oranını belirlerken dikkate alınan unsurları şu şekilde özetleyebiliriz.

● Aracın yaşı. Kasko poliçesi düzenlenirken en büyük etken aracın yaşıdır

Aracın markası. Aracın markasına göre sigorta şirketleri ek indirim verebilir.

Aracın modeli

İlk yapılan kaskonun ardından 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenileme

Aracın hasarsız geçirdiği süre

kasko-sigortasi
kaskoda uygun fiyatlar

Kasko hasarsızlık indirimi ilk 12 aylık döneminde aracın kaza geçirmemesi halinde kasko primlerine yüzde 30 indirim uygulanır. Bu araç ikinci 12 ayı da kazasız geçirirse kasko primlerinde yapılan indirim oranı yüzde 40 a yükselir . Üçüncü 12 aylık dönemde ise yüzde 50’ye ve dördüncü 12 aylık sürede de bir kaza yaşamaz ise alacağınız hasarsızlık indirimi yüzde 60’a, hatta sigorta şirketlerinde ekstra avantajlarla yüzde 65’e kadar ulaşabilir. Kasko primlerindeki indirim yüzdeleri sigorta şirketlerine ve poliçe düzenlenirken yapılan anlaşmaya göre farklılık gösterebilir.

Kasko değeri nasıl sorgulanır?

Kasko sigortası oluşabilecek kazaların maddi telafisini sağlar. Bunun yanında , cam kırılması, yangın, deprem gibi doğal afetler, terör eylemleri nedeniyle oluşan zararlar gibi poliçe kapsamındaki birçok konuda da sigorta ettirilmiş olan aracı korur. Kasko değeri, TSB tarafından hesaplanan kasko değer listesi ile belirlenir.

Kasko değer listesinde 15 yaşından küçük araçların marka, model ve üretim yılı bilgileri hesaba katılır. Kasko değer listesi aracılığıyla araçların kasko fiyatları hakkında kasko sorgulama yapılabiliyor. Aracın model yılı, tipi ve marka bilgileri kasko değeri hesaplama sistemine yazılarak kasko değeri basit bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu bedel, kazada alınan herhangi bir zarar durumunda sigorta şirketinin karşılamakla yükümlü olduğu maddi zararın maksimum limitini ifade ediyor.

Kasko hasarsızlık indirimi hangi hallerde bozulmaz?

Örnegin bir kaza yaşamadınız fakat aracınızda bazı hasarlar meydana geldi. Ve ya kazaya karıştınız,ancak aracın aldığı zarar çok hafif. Bu durumlarda kasko hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam edebilirsiniz. Eğer kasko hasarsızlık indirimi kapsamında ufak hasarlar söz konusu ise, aldığınız indirim oranı tehlikeye girmez.

Hasarsızlık indirimini bozmayan bazı haller. Bunlar :

● Cam kırılması

● Radyo, teyp çalınması

● Yaşanan kazada karşı tarafın tamamen hatalı olması

● Boya tamiri, tampon sıyrıkları, kapı vurukları, döşeme yanıkları, yırtıkları, küçük kaporta göçükleri gibi ufak onarımlar gerektiren durumlar

Bunların dışında bazı sigorta şirketleri sigortalılarına özel kimi avantajlar da sunabiliyor. Yıl içerisinde gerçekleşecek belli limitlerde veya bazen limitsiz, bir adet hasar olması durumunda hasarsızlık indirimi bozulmayabiliyor. Ancak sigortalı aracın herhangi bir kazaya karışması ve kasko bitiminden hemen sonra poliçe yenilenmemesi gibi durumlarda kasko hasarsızlık indiriminden yararlanamıyorsunuz.

Eğer bu şartlar sizin tam olarak ihtiyacınız olanlarsa hemen teklif sayfasını ziyaret ederek aracınızı koruma altına alabilirsiniz!