1 Kasko Sigortası Araç Yaş Sınırı Nedir?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">10</span> min read</span>
kasko sigortası nedir

1 Kasko Sigortası Araç Yaş Sınırı Nedir?10 min read

Bu yazımıza kasko sigortası araç yaş sınırı ve kasko sigortası hakkında bilgi alabilirsiniz

Kasko sigortası yapılmadan önce aracınızın kasko kapsamına girip girmediğini öğrenmeniz yapmanız gereken ilk araştırma konusu. Sigorta şirketlerinin genel uygulamalarında değişiklik olsa da , genel olarak yaşlı araçlar için teminat sağlanamamaktadır. Esasen bir kasko poliçesinde primi etkileyen en önemli etken aracın yaşı marka ve modelidir.

kasko sigortası

10 Yaşından Büyük Taşıtlara Kasko Yapılır mı?

Kasko teklifi verilirken dikkat edilen en önemli hususlardan biri de aracınızın yaşıdır. Bu sebeple aracınızın kaç model olduğunun doğru tespit edilmesi kasko teklifi alırken ve poliçenizi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Genel olarak sigorta şirketlerinin bir çoğu daha önceden kasko poliçesi olmayan ve 10 yaşından büyük araçlar için kasko teklifi vermese de, bazı sigorta şirketleri 15 yaşa kadar hatta 25 yaşa kadar kasko teklifi verebilmektedir.

Trafik Sigortasında Çekici Hizmeti Hakkında bilgi almak isteseniz ;Trafik Sigortası Çekici Hizmeti yazımızı okuyabilirsiniz.

Araba Kasko Sigortası Nedir?

Zorunlu olmamakla beraber, araç sahiplerinin yaptırması önerilen ve maddi anlamda hayat kurtaran bir sigorta olan bir sigorta türdür.

Aracınızın muhtemel bir kazaya karışması , çalınması ya da yanması gibi beklenmedik durumlara karşı güvenceye alınmasını sağlayan bu sigorta türü , maddi olarak kayıplarınızı ortadan kaldırmak için sigorta şirketleri tarafından size sunulan bir üründür.

Kasko sigortası, içerdiği teminatlar ile bir çok riske karşı siz sigortalımız için ekonomik anlamda güvenceye alır . Zorunlu trafik sigortasının yetmediği durumlarda da devreye giren araç Kaskosu, zorunlu trafik sigortasından farklı olarak isteğe bağlıdır ancak teminatları itibariyle kanunen zorunlu olmasa da sigortalı kişinin aracının güvenliği için teminat sağlar.

kasko sigortasi

Çarpma ,çalınma ve yanma ana teminatlarına ek olarak bir çok ek teminat ile genişletilebilen kasko sigortası , dolu, sel, deprem ,terör , cam kırılması ,3 . şahıslara verebileceğiniz zararlar gibi bir çok riski bertaraf eder. Dilerseniz poliçenize yurt dışı teminatı ekleterek yurt dışında da koruma altında olursunuz.

Kasko sigortasına hakkında daha fazla detay için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kasko Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta firmaları tarafından ihtiyacınıza yönelik olarak hazırlanmış poliçe çeşitleri bulunmaktadır.

 • Standart kasko,
 • tam kasko,
 • mini kasko,
 • genişletilmiş kasko,
 • dar kasko,
 • pert kasko,

Genel olarak genişletilmiş (birleşik) kasko ve tam kasko çeşitleri tercih edilse de aracınızın durumu ve sizin taleplerinize göre diğer poliçeleri de değerlendirebilirsiniz.
Sigorta şirketlerine göre değişim gösteren Kasko çeşitlerini ait bilgilere ulaşmak için bizden yardım alabilirsiniz.

Pert Araç İçin Kasko Poliçesi Yapan Sigorta Şirketleri hakkında bilgi almak için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

tofas-fiat-kasko
tofas-fiat-kasko

Kasko Sigortasında Yaş Sınırı Nedir?

Kasko yaş sınırı, aracın sigorta kapsamında değerlendirilebilmesi için belirlenmiş yaş aralığını ifade etmektedir. Araç Kasko yaş sınırı, sigorta firmalarına göre değişmekle beraber 15 olarak belirlenmiştir. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından belirlenen bu yaş sınırını aşan araçlar, sigorta teminatları üzerinden garanti altına alınamaz. Kurum tarafından hazırlanan araç kasko değer listesinde araçlar yaşlarına göre sıralanır ve yaş sınırına dair belirlemeler de bu liste üzerinden yapılır.

Kasko yaş sınırını, sigorta firmalarının koşulları yanında aracın türü de etkilemektedir. Aracın türüne göre yaş sınırı belirlenebilir ve bu yaş sınırı genel itibari ile 10 ile 15 arasında değişim gösterir. 15 yaş üstü araçlara Kasko sigortası hizmeti verilmez. Bunun yanında, özel paketler ve hizmetler doğrultusunda bazı sigorta firmaları 15 yaş üstü araçları da garanti altına almaktadır. Bereket Sigorta, Emektar Kasko Sigortası ürünü bile bu hizmeti sağlar. Aynı zamanda belirli yaş aralıkları için çocuk sahibi olan araç sürücülerine sunmuş olduğu ürün ile Ray Sigorta da hizmet vermektedir.

10 Yaş Üstü Araç Kasko Yapılır Mı?

Araç Kasko Sigortası, bazı sigorta şirketleri bünyesinde, 10 yaş üstü araçlara da yapılabilmektedir. Genel olarak 15 yaşın sınır kabul edildiği bu sigorta modelinde 10 ile 15 yaş arasında olan araçlar için poliçe kesebilen firmalar bulunur. Kasko yapmadan önce dikkat edilmesi gereken ilk nokta aracın güncel durumunun iyi olmasıdır. Bu nedenle aracın bakım ve onarımlarının aksatılmaması önem taşıyacaktır.

10 yaş üstü araçlara uygulanan Kasko sigortasının fiyat belirlemeleri de daha yaşlı araçlara oranla uygun olabilmektedir. Bu aşamada fiyatı etkileyen en önemli unsurlar; aracın hasar geçmiş, modeli ve markası olmaktadır. Araç özellikleri doğru bir şekilde paylaşıldığı takdirde, Kasko fiyatları için de sağlıklı bir belirleme yapılabilir.

Kasko genel şartları için buradan bilgi alabilirsiniz.

anadolu-tam-bakim-sigortasi
anadolu-tam-bakim-sigortasi

15 Yaş ve Üstü Araçlarda Kasko Sigortası

15 yaş üstü araçlara da, bazı durumlar Kasko işlemi uygulanmaktadır. Ancak bu işlemler, 15 yaş altına göre farklılıklar gösterebilir. Kasko yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir ve 15 yaş üst araçlar için kasko taleplerinde standart fiyatlar üzerinden işlem yapılmaz. Kasko fiyatları, bu tip araçlar için maliyeti daha yüksek olur ve aracın marka, model veya hasar geçmişine göre değişir.

Bir Aracın Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

Kasko değeri, TSB tarafından, aracın markası, modeli ya da yaşına göre belirlenen değerlerinin yer aldığı bir baz listedir. Sıfır ve 2. el araç değerleri için kullanılan değer listesi tüm sigorta şirketleri tarafından kaynak olarak kullanılır.

Kasko sigortası, aracın muhtemel dış etkenlere karşı korunmasını sağlar. Kasko değer listesi ile de, sigorta şirketinin o araç için ödeyeceği tutarın üst limitini belirlemede rol oynar. Kaza, yangın veya çalınma gibi durumlardan sonra oluşacak zararın boyutunun, tazminat koşullarına yansımasının temelini kasko değeri oluşturur.

Ayrıca Motorlu taşt vergisi ödemeleriniz için kasko değer listesi kullanılır ve bu listede yer alan değere göre vergi talep edilir. Bu sebeple aracınız için , MTV ödemesini yapmadan önce güncel listeyi inceleyin ve ilgili vergi dairesine ödemenizi yapın.

Kasko değer listesi içerisinde tüm kara taşıtları bulunmayabilir. Genel olarak 15 yaşından büyük taşıtlar bu listede yer almaz. Bu tip araçların değer belirlenmesi ise araç özellikleri ile beraber, araç sahibinin eğitimi, yaşı ve mesleği göz önünde bulundurularak yapılır.

Kasko Sigortası Neleri Karşılar?

Kasko sigortası kapsamında sunulan teminatlar, genel olarak şöyledir.

Genişletilmiş Kasko Sigortanızda;

 • Yanma ve yanma sonucu oluşabilecek hasarlar
 • Deprem, sel, toprak kayması, şiddetli fırtına gibi doğa olaylarına bağlı oluşan zararlar.
 • Hırsızlık ve buna bağlı hırsızın verdiği zararlar.
 • Üçüncü kişilerin verdiği hasarlar.
 • Araç kullanımı sırasında oluşabilecek hasarlar.
 • Çarpışma sonucu oluşan zararlar.
 • Sigortalının iradesi dışında gelişen hasarlar.

Kasko Kapsam Dışı Haller ve Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kasko poliçesi hazırlarken kapsadığı durumlar kadar teminat dışı kalan durumları da öğrenmek gerekir. Kapsam dışında tutulan durumlar, genel itibari ile tüm sigorta firmalarında farklı olabilir ve araç özelliklerine göre değişebilir. Ancak nerdeyse tüm sigorta firmaları şu durumları kapsam dışında bırakmaktadır:

 • Kontak üzerinde anahtarın bırakıldığı durumlar sonrası oluşan hırsızlık olayları.
 • Aracın bakım ve onarım işlemlerinin yeterli ya da düzenli şekilde yapılmaması sonucu meydana gelen hasarlar.
 • Alkollü ya da uyuşturucu madde etkisi altında yapılmış kazalar.
 • Savaş ya da terör olayları sonucu oluşmuş hasarlar.
 • Nükleer yakıttan kaynaklı oluşabilecek yangınların neden olduğu zararlar.
 • Araca gereğinden fazla yük yüklenmesi sonucu oluşabilecek hasarlar.

Kasko Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kasko fiyatları; araç bilgileri, sigortalı bilgileri alınır . Aynı zamanda poliçe ayrıntıları ve aracın hasar geçmişi de göz önüne alınan kriterlerdir. Kasko sigortası fiyatları hakkında doğru ve güncel bilgilere ulaşmak için bize telefonlarımızdan veya internet sitemizden teklif formunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Sigorta poliçesi ayrıntılarına dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bize sorarak öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Kasko sorgulaması yapmak için hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Sahibi olduğunuz aracınıza kasko yaptırmaya başladığınız andan itibaren kaza yapmamanız ve poliçenizi düzenli olarak yeniletmeniz durumunda sigorta şirketlerinden alacağınız indirime denir ve %70 e varan oranlarda indirim alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Neyi Güvenceye Alır?

 • Kasko Sigortası, araç sahibine sigorta poliçesinde belirlenen ve karayolunda kullanılan motorlu ve motorsuz kara aracının hareket halinde ya da dururken bir sebep neticesinde hasara uğraması, çalınması, yanması ve kaza gibi durumlarda oluşan hasarların ödenmesini sağlayan sigorta türüdür
 • Kasko sigortalı genel olarak Geniş ve Dar kapsam olarak düzenlenir. Geniş kapsamlı kasko ile aracınız tam koruma altında iken dar kapsamlı kasko ekonomik olduğu için tercih edilebilir.
 • Aracınızla karşı tarafa vereceğiniz maddi veya bedeni zararlara karşı ihtiyari mali sorumluluk teminatı ile kusurlu olduğunuz durumlarda aracınızla karşı tarafa verebileceğiniz maddi veya bedeni zararlarda trafik sigortası limitlerinin yetmediği durumlarda can simidi olarak devreye girer.