Kasko Sigortası Pahalı mıdır?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">6</span> min read</span>
kasko sigortası

Kasko Sigortası Pahalı mıdır?6 min read

Bu yazımızda Kasko Sigortası Pahalı mıdır? sorusuna mümkün olduğu kadar yanıt bulmaya çalışacağız.

Yapılan araştırmalarda, genel olarak araç sahiplerinin bir çoğu kasko sigortasının ne işe yaradığını bilmemekte, bir çoğu zorunlu trafik sigortasının yeterli olduğunu düşünmekte ve bir kısmı yıllardır kasko yaptırırım hiç kullanmadım düşüncesi ile kasko poliçelerini şu yada bu sebeple yeniletmemektedir.

Türkiye Trafik Kazası ve Trafik Kazası Ölüm Oranları

Yeni yapılan yolların ve yeni araçların yollarımızda daha fazla yer alması nedeni ile ,ülkemizde ölümlü kazalar da nispeten gözle görülür bir azalma yaşandı. Her şeye rağmen ölümlü kazalar azalsa da, trafikte bulunan araç sayısının artması ile maddi trafik kazalarında ki artış dikkat çekiyor ;

Ölümlü Kazalar

Türkiye‘de 2019 yılında   trafik kazalarında toplam 5 bin 473 kişi öldü. Bu kişilerden 2 bin 524’ü kazanın yaşandığı yeri, 2 bin 949’u sağlık kuruluşlarına sevk edildikten sonra kazanın neden ve etkisiyle 30 gün içinde yaşamını yitirdi. Kazalarda geçen yıl 283 bin 34 kişi de yaralandı.

Maddi Hasarlı Kazalar

Ülkemizde 23 milyon 156 bin araç var ve bu araçların yaklaşık olarak %5 i yıl içinde kazaya karışmakta. Her gün trafiğe çıkan araç sayısı düşünüldüğünde, bu oran daha fazla olmakta.

Türkiye karayolu ağında 2019 yılında toplam 1 milyon 168 bin 144 adet trafik kazası meydana geldi.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, bu kazaların 993 bin 248 adedi maddi hasarlı, 174 bin 896 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazasıydı. Yıl içinde meydana gelen ölümlü yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 75.9’u yerleşim yeri içinde yüzde 24.1’i de yerleşim yeri dışında meydana geldi.

ankara-sigorta-pert-kasko
Kasko Hesaplama

Kasko Sigortası ortaya çıkan bu durum karşısında , ölüm ( ölüm nedeniyle ortaya çıkan maddi durumlar hariç) dışında, araç sahiplerinin en büyük yardımcısı.

Kasko Sigortası Ne İşe Yarar ?

Kasko sigortasında üç ana teminat bulunur. Bunlar ;

Ankara Sigorta Pert Araç Kaskosu hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kasko Sigortası Ana Teminatları

 • Çarpma /Çarpılma teminatı
 • Yangın Teminatı
 • Hırsızlık teminatı

Yukarıda bahsi geçen teminatlar kasko poliçenizin olmazsa olmaz ana unsurlarıdır ve her sigorta şirketinin kasko poliçesinde mutlaka yer alır. Bu da demek oluyor ki, aracınız ister karayolunda seyir halinde ve ister park halinde osun çarpışmaya karşı koruma altında.

Yangın teminatı ile aracınızda çıkan yangın ile aracınızın çalınması da teminatta.

1 Kasko Sigortası Araç Yaş Sınırı Nedir? yazımızda kaç yaşa kadar araçlar için kasko sigortası yapılabilir.

Ancak bu üç teminat ,tabidir ki aracınızı korumaya yetmez. Kasko sigorta poliçeleri zaman içinde evrilerek Birleşik Kasko ya da Kasko paket poliçesi isimleri ile adlandırılan ve içerisinde oldukça geniş ek teminatlarında bulunduğu sigorta poliçeleri haline geldi.

Kasko Sigortası Ek Teminatları

 • Deprem
 • Kötü Niyetli Hareketler
 • Anahtarın Ele Geçirilmesiyle Çalınma
 • Kilit Mekanizmasının Değiştirilmesi
 • Sel Su Baskını
 • Heyelan, Fırtına, Dolu, Yıldırım
 • Grev L. H. H. Ve Terör
 • Hatalı Akaryakıt
 • Hasarsızlık İndirimi Koruma
 • Cam Hasarı Koruma
 • Evcil Hayvan
pert kasko
kasko sigortasında %65 e varan indirimler

Tüm bunların dışında, sizi ve sizin 3. şahıslara verebileceğiniz zararlardan etkilenmemeniz için aracınızı ve araç sahibini koruyan bazı diğer teminatlar da vardır;

Kasko sigortasında yer alan teminatlarla ilgili Kasko Sigortasında Yer Alan 15 Teminat yazımıza göz atabilirsiniz.

Kasko Sigortası Diğer Teminatlar

 • Kişisel Eşya Teminatı
 • Ferdi Kaza Teminatı
 • Artan Mali Sorumluluk (İmm)
 • Hukuksal Koruma
 • Manevi Tazminat
 • İkame Araç
 • Mini Onarım
 • Diğer Asistans Hizmetleri

Tüm yukarıdaki teminatlar ve kasko sigortasının, sahibi olduğunuz aracı gerçek anlamda koruyan tek yol olması sebebiyle;

Kasko Sigortası Pahalı mıdır ?

Bu sorunun cevabı tek kelime ile hayır, Kasko Sigortası Pahalı Değildir cevabını vermek gerektiği inancındayız.

Örnek olarak;

2020 model 200,000 TL tutarında ve hasarsızlık indirimi olmayan bir aracın kasko sigortası sigorta şirketlerine göre değişim göstermekle birlikte 1200 TL -2000 TL arasın da kasko primi çıkar. Hasarsızlık indirimi olduğunda ise, ödenecek prim daha da aşağılarda olur.

Kasko poliçesi alarak , sadece kendi aracınızı güvenceye almazsınız. Poliçe teminatlarında yer alan Manevi Tazminat ve Aratan Mali Sorumluluk (İMM) teminatı, diğer şahıslara verebileceğiniz zararları da teminat limitlerine kadar karşılar.

Yaşanmış Bir Örnekle Açıklayalım;

Müşterimiz bize kasko poliçesi için fiyat almaya geldiğinde, acentesi olduğumuz sigorta şirketlerinin tamamından kendilerine fiyatları verdik ve bir sigorta şirketinde anlaştık.

Akabinde bizim bir kasko poliçesinde olmasını ısrarla istediğimiz imm ve manevi tazminat teminatlarından bahsettik. Bu iki teminat olmadan poliçe primi 1360 TL olurken, Sınızsız İmm ve 150,000 TL manevi tazminat eklenerek poliçe priminin 1,416 TL olduğunu ve bu teminatları anlattık ve kasko sigorta poliçesini yaptık. Sınırsız imm ? Nedir .

Bir süre sonra müşterimizden aracı ile kaza yaptığını öğrendik. Zorunlu trafik sigortası olmayan, ehliyetsiz ve müşterimizin beyanına istinaden alkollü olduğunu söylediği bir motosiklet sürücüsü müşterinin aracına arkadan çarptı .

Kaza raporu, kusur oranı belli değildir ibaresi ile sonuçlandı. Müşterimizin aracını kasko poliçesinden onarıldı ve kendisine telim edildi.

Bir süre sonra evine bir tebligat gelen müşteri bizi aradı. Kazaya karışan ve bir süre hastanede yatan motosiklet sürücüsü 20,000 TL manevi tazminat davası açtı ve bu tutarı talep ediyor. Kasko poliçemizde 150.000 TL manevi tazminat teminatı olduğu için hem biz hem de müşterimiz oldukça rahatız.

Bu ve bunun benzeri binlerce olay, her yıl araç sahiplerinin korkulu kabusu olmaya devam ediyor. Tüm bu korkulardan korunmak için bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Genel Şartları

İlk kasko poliçeniz ile hasarsızlık indirimine hak kazandığınızda alacağınız yenileme teklifi arasında büyük farlar olabilmektedir.