Norveç Viking gemisini kazmaya başladı
vikingler

Norveç Viking gemisini kazmaya başladı

Norveç , bir asırdan fazla bir sürede ülkede ortaya çıkarılan ilk Viking gemisini kazmak için 26 Haziran’da çalışmaya başladı ve uzmanlar, İskandinav denizcilerinin çağına ışık tutacağını umuyor.

Yere nüfuz eden radar, 2018’de güney sınırında İsveç sınırına yakın bir mezar alanını kapsayan bir höyükte yerden yaklaşık 50 cm altına gömülen eski gemiyi tespit etti.

İlk gözlemler, kalıntıların çok kötü durumda olduğunu ve yetkilileri gemi tamamen bozulmadan hızlı bir şekilde kazılar yapmaya zorladığını ileri sürdü.

Son kazı 1904 yılına dayanan Norveç’te sadece üç iyi korunmuş Viking gemisi bulunmuştur. Üçü de şimdi Oslo yakınlarındaki bir müzede sergilenmektedir.

Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü arkeolog Knut Paasche, “Bu kadar az sayıda gemi keşfedildiğinde, yeni bir Viking gemisi, gemilerin kendilerini anlama üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak, ancak aynı zamanda tarihi dönemi anlamak için değerli bilgiler de sağlayacak.” Dedi.

Sekizinci ve on birinci yüzyıllar arasında denizlere yelken açan Viking savaşçıları ve tüccarlar genellikle kralları ve haysiyetleri karaya çıkarılan gemilerle gömdüler.

Kültür Bakanı Sveinung Rotevatn, “Gjellestad gemisi olağanüstü ulusal ve uluslararası öneme sahip bir keşiftir.” Dedi.

Kazıların beş ay sürecek

OSLO- Agence France-Presse