Sağlıklı Hayat Sağlıklı Beslenme ?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">15</span> min read</span>
saglikli-beslenme-saglik-sigortasi

Sağlıklı Hayat Sağlıklı Beslenme ?15 min read

En iyi sağlık sigortası , sağlıklı hayat ve sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı hayat spor ve sağlıklı düşünme ile sağlanabilirken, sağlıklı beslenme ile bu ikisinin kapısı açılabilir.

Bu yazımızda Sağlıklı Beslenme Konusunu ele almak ve bununla birlikte sağlık sigortası ile konuyu daha da güçlendirmek istedik.

Dışarıdaki tüm çelişkili beslenme tavsiyeleri kafanız mı karıştı? Bu basit ipuçları size sağlıklı bir diyetin nasıl planlanacağını, tadını çıkaracağınızı ve buna bağlı kalacağınızı gösterebilir.

Koronavirüs Covid-19 Güncellemesi olarak

COVID-19 salgınının tam da içinde , daha sağlıklı yiyecekler yemek ,sağlığımızı korumanın önemli bir parçası . 

Bizi bu virüsten muhafaza etmeye yardım edebilecek belirli yiyecekler olmasa da, besleyici bir diyet bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir ya da semptomlarla karşı savaş vermemize yardımcı olabilir. Yakınlarımız ve sevdiklerimizle yemek yiyemeyebiliriz, ama bu zor günlerde iyi yemek yemenin ve sağlığınızı desteklemenin pek çok yolu olduğunu unutmamalıyız.

Sağlık Sigortası Nedir ?

Sağlık sigortası ile sağlığınız tam koruma altında.

Sağlıklı bir yaşam her bireyin temel isteğidir. Ancak hayatımızda öyle durumlar ortaya çıkabilir ki , ne kadar sağlıklı bir yaşam istesek de sağlığımız risk altında olur. Örneğin; aniden ortaya çıkan Covid-19 gibi virüsler , biz ne yaparsak yapalım hayatımızı ve sağlığımızı tehlikeye sokabilir.

Sağlık Sigortası Çeşitleri ;

Her ne kadar ikisi de özel sağlık sigortası kapsamında değerlendirilebilir ise de , Tamamlayıcı sağlık sigortası sadece SGK lılar için yapılabildiği için, özel sağlık sigortasından bu yönü ile ayrılır.

Özel Sağlık Sigortası ile;

Özel (Bireysel) Sağlık Sigortası ile, istediğiniz doktor veya sağlık kurumunu seçme serbestliği sağlarken , meydana gelen bir kaza veya hastalık sonucu ortaya çıkan ayakta veya yatarak teşhis ve tedavilerine ait bütün masraflar, yurtiçinde ve dünyanın neresinde olurlarsa olsun karşılanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile;

Türkiye de ki 60 den fazla özel hastanede, yılda 10 defaya kadar ayakta doktor muayenesi ile , limitsiz olarak yatarak tedavileriniz sağlanır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için SGK lı olmanız gerekmektedir.

saglikli-beslenme

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı bir diyet yemek demek , hard sınırlama ve realist olmayan bir biçimde zayıflamaya çalışmak veyahut kendimizi hoşumuza giden yiyeceklerden mahrum kalmak demek değildir. Bunların tam tersine, iyi hissetmek, daha fazla enerjik olmak , sağlığınızı ve ruh haliniz korumakla alakalıdır.

Sağlıklı beslenmenin aşırı derecede karışık olması gerekli değildir. Yapılan tüm karmaşık beslenme ve diyet önerileri karşısında bunalmış hissedebiliriz. Görünüşe göre bize bizim için ne çeşit yiyeceklerin iyi olduğunu söyleyen  her diyetisyenin yanın sıra , tam tersini dile getirenlerde olduğunu biliyoruz.
Gerçek şu ki, bazı belirli yiyeceklerin ya da besinlerin ruh hali üstünde pozitif bir yansıması olduğu gösterilmiş se de, en önemli olan genel beslenme düzeninizdir. İşlenmiş gıdalardan uzak durmak , başarının sırrı gibi görünüyor. Doğanın yarattığı şekle mümkün olduğunca yakın yiyecekler yemek, düşünme, bakma ve hissetme şeklinizde çok büyük bir fark yaratabilir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası mı? O da Ne?

Bazı basit ipuçlarını bilmek, bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve vücudumuz için olduğu kadar zihnimiz için de iyi olan lezzetli, çeşitli ve besleyici bir diyetin nasıl oluşturulacağını ve bunlara bağlı kalmayı öğrenebiliriz.

Sağlıklı Beslenmenin Temelleri Nelerdir?

Bazı aşırı diyetler aksini önerebilirken, daha sağlıklı bir vücudu sürdürmek için diyetimizde hepimizin protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine gereksinimimiz var. Diyetimizden daha belirli yiyecek kategorilerini çıkarmanız gerektiği, bunun yerine her türden daha sağlıklı seçenekler olduğunu unutmamalıyız.

Protein bize hareket etmemiz ve yola devam etmeniz için enerji verirken hem de ruh halimizi ve zeka gelişimini destekler. Aşırı protein böbrek hastalığı olanlar için zararlı olabilir, ancak son yapılan araştırmalar ile çoğumuzun, özellikle yaşlandıkça daha yüksek özellikli proteine ​​ihtiyaç duyduğumuzu göstermekte. Bu, daha fazla hayvansal ürün yemeniz gerekli olduğu manasına gelmez. Her gün çeşitli bitki bazlı protein kaynakları, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel proteini almasını sağlayabilir.

Yağ . Tüm yağlar aynı değilken, kötü yağlar sağlığımızı bozabilir ve bazı hastalıklar davet çıkarır. İyi yağlar ise beynimizi ve kalbimizi korumakla kalmaz , bize zindelik verir.. Esasen , omega-3 yağı gibi sağlıklı yağlar, fiziksel ve ruhsal sağlığımız için çok önemlidir. Diyetinize daha sağlıklı yağ eklemek, ruh halinizi iyileştirmenize, sağlığınızı artırmanıza yarar.

Elyaf . Diyet lifi içeriği yüksek yiyecekler (tahıl, meyve, sebze, kuruyemişler ve fasulye) düzenli kalmanıza ve kalp hastalığı, felç ve diyabet riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca cildinizi iyileştirebilir ve hatta fazla kilolarınızı vermenizi sağlar. 

Kalsiyum . Osteoporoza yol açmanın beraberinde, diyetinizde yeteri kadar kalsiyum almamak da anksiyete bozukluğu, depresyon ve uyku zorluklarına katkıda bulunabilir. Yaşınız ya da ister kasın ister erkek olun, kalsiyum yönünden zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmek, kalsiyum tüketenleri sınırlamak ve kalsiyumun işini yapmasına yardımcı olmak için yeterli magnezyum ve D ve K vitaminlerini almak son derece önemlidir. 

Karbonhidratlar vücudunuzun en temel enerji kaynaklarındandır . Fakat çoğu şeker ve rafine edilmiş karbonhidratlardan uzak durup , rafine edilmemiş karbonhidratlardan (sebzeler, tam tahıllar, meyveler) enerjimizi sağlamalıyız . Beyaz ekmeğin yanı sıra , hamur işlerinden, nişastalardan ve şekerden uzak durmak, kan şekerinde ani artışları, ruh hali ve enerjide dalgalanmaları ve göbeklenmeyi engeller. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında 5 Seçim Yöntemi

saglikli-beslenme-tamamlatici-saglik

Sağlıklı Bir Diyete Geçiş Yapmak İçin

Sağlıklı bir diyete geçmek ya hep ya hiç önermek mecburiyetinde değildir. Mükemmel olmak mecburiyetinde değilsiniz, sevdiğiniz yiyecekleri bütünüyle ortadan kaldırmak mecburiyetinde değilsiniz ve her şeyi aynı anda değiştirmek mecburiyetinde değilsiniz – bu genelde yalnızca aldatmaya ya da yeni yeme planınızdan vazgeçmenize yol açar.

Daha iyi bir yaklaşım göstermek , bir seferde birkaç küçük değişiklik yapmaktır iyi sonuçlar getirebilir. Hedeflerinizi mütevazı tutmak, çok büyük bir diyet revizyonundan mahrum ya da bunalmış hissetmeden uzun sürede daha fazlasını başarmanıza yardımcı olur. Sağlıklı bir diyet planlamayı, her günde bir kez diyetinize salata eklemek gibi küçük, yönetilebilir adımlar olarak düşünün. Küçük değişiklikleriniz alışkanlık haline geldikçe, sağlıklı alternatifler eklemeye devam edebilirsiniz.

Kendimizi Başarıya Hazırlamak

Başarıya hazır olmak işleri basit tutmaya çalışmalı ve  daha sağlıklı bir diyet yemeğinin karmaşık olmaması gerektiğini bilmeliyiz.Örnek olarak, kalori saymakla aşırı derecede ilgilenmek yerine, diyetinizi renk, çeşitlilik ve tazelik açısından düşünün. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçınmaya ve mümkün olduğunda daha taze malzemeleri tercih etmeye odaklanın.

Kendi yemeklerinizden daha fazlasını hazırlayın . Evde daha fazla yemek pişirmek , yediklerinizi kontrol etmenize ve yemeğinize tam olarak ne girdiğini daha iyi izlemenize yardımcı olabilir. Daha az kalori tüketecek ve kendinizi yorgun, şişkin ve huzursuz hissetmenize neden olabilecek ve depresyon, stres ve kaygı semptomlarını şiddetlendirebilecek kimyasal katkı maddeleri, ilave şeker ve paketlenmiş ve paketlenmiş yiyeceklerin sağlıksız yağlarından kaçınacaksınız.

Doğru değişiklikleri yapın . Diyetinizdeki sağlıksız yiyecekleri azalttığınızda, onları sağlıklı alternatiflerle değiştirmek önemlidir. Tehlikeli trans yağları sağlıklı yağlarla değiştirmek (kızarmış tavuğu ızgara somonla değiştirmek gibi) sağlığınız için olumlu bir fark yaratacaktır. Bununla birlikte, hayvansal yağları rafine karbonhidratlar için değiştirmek (kahvaltı pastırmasını bir çörekle değiştirmek gibi), kalp hastalığı riskinizi azaltmaz veya ruh halinizi iyileştirmez.

Ürün Etiketlerini okuyun farkında olun . Gıda üreten firmalar genellikle ambalajlı yiyeceklerde, dahası sağlıklı olduğunu iddia eden yiyeceklerde büyük miktarlarda şeker ve sağlıksız yağ saklarken, yiyeceklerinizin içinde ne olduğunun farkında olmak önemlidir.

Tamamlayıcı Sağlık Yaptırmak İçin 16 Neden

Yemek yedikten sonra nasıl hissettiğine odaklan . Bu, sağlıklı yeni alışkanlıklar ve zevkler geliştirmeye yardımcı olacaktır. Yediğiniz yiyecek ne kadar sağlıklı olursa, yemekten sonra kendinizi o kadar iyi hissedersiniz. Ne kadar çok abur cubur yerseniz, kendinizi rahatsız, mide bulandırıcı veya enerji tükenmiş hissetme olasılığınız o kadar artar.

Bol su iç . Su, atık ürünler ve toksinlerden oluşan sistemlerimizin temizlenmesine yardımcı olur, ancak çoğumuz susuz kalmış bir yaşam geçiririz – yorgunluğa, düşük enerjiye ve baş ağrısına neden oluruz. Açlık için susuzluğun yanlış olması yaygındır, bu nedenle bol su tüketmek aynı zamanda daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

doktor-tss
doktor-tss

Sağlıklı Beslenme İçin Ölçülü Olabilmek

Ölçülülük nedir? Asıl olan, ihtiyacınız kadar yemek yemek olmalı. Yemek ediğinizde doygunluk hissetmekle birlikte, komik olsa da doymamış olmalısınız. Bir çoğumuz ölçülü olmak şu an için yaptığımızdan daha az yemek demek. Ancak bu, sevdiğiniz yiyecekleri ortadan kaldırmak manasına gelmez.

Belirli yiyecekleri “yasak” olarak düşünmemeye çalışın. Bazı yiyecekleri yasakladığınızda, bu yiyecekleri daha fazla istemeniz doğaldır ve daha sonra günaha girerseniz kendinizi başarısız hissedersiniz. Sağlıksız yiyeceklerin porsiyon boyutlarını azaltarak ve sık sık yemeyerek başlayın. Sağlıksız yiyecek alımınızı azalttıkça, kendinizi daha az özlem duyduğunuzu veya bunları yalnızca ara sıra hoşgörüler olarak düşündüğünüzü fark edebilirsiniz.

Daha küçük porsiyonlar daha az kilo . Günümüzde fast food restorantlarının artmasının da etkisiyle, yemek porsiyon boyutları da arttı. Küçük bir porsiyonla yemeğe başlamak açlığınızı gidereceği için, daha büyük porsiyon bir yemek sipariş vermenize engel olabilir. . Evde, görsel ipuçları porsiyon boyutlarına yardımcı olabilir.  Tüm siparişinizi hemen vermek yerine , ufak porsiyonu denedikten sonra siparişinize devam edebilirsiniz. Tabiki makul ölçülerde .Et, balık veya tavuk porsiyonunuz ufak olmalı ve yarım bardak patates püresi, pilav veya makarna, yaklaşık olarak yumruğunuz kadar olmalı. Yemeklerinizi daha küçük tabaklarda veya kaselerde servis ederek beyninizi bunun daha büyük bir porsiyon olduğunu düşünmesi için kandırabilirsiniz. Bir yemeğin sonunda kendinizi tatmin hissetmezseniz, daha fazla yapraklı yeşillik ekleyin veya yemeği meyve ile tamamlayın.

Zaman ayırın . Yavaşlamak ve yiyecekleri sadece toplantılar arasında ya da çocukları almak için yutulacak bir şeyden ziyade bir besin olarak düşünmek önemlidir . Beyninizin vücudunuza yeterince yemek yediğini söylemesi aslında birkaç dakika alır, bu yüzden yavaş yiyin ve tok hissetmeden yemeyi bırakın.

Mümkünse tek başınıza yemek yemekten kaçınız . Tek başına yemek yemek, özellikle televizyon veya bilgisayar önünde, çoğu zaman haddi aşmanıza ve aşırı yemek yemenize neden olur.

Bir şeyler atıştırmak. Sağlıklı yemek sizi hayata bağlar ve sağlığınızı korur. Ancak bazı zamanlar atıştırmalıklar bizi etkisi altına alabilir. Çekirdek, cips vb şeyler aşırı yağlıdır. Çok canınız çekerse az bir miktar yiyebilirsiniz.

Her zaman yalnızca açlığı gidermek için yemiyoruz. Birçoğumuz stresi azaltmak ya da üzüntü, yalnızlık veya can sıkıntısı gibi hoş olmayan duygularla baş etmek için de yemeğe yöneliyoruz. Ancak stres ve duyguları yönetmenin sağlıklı yollarını öğrenerek, yediğiniz yiyecekler ve duygularınız üstünde kontrolü yeniden kazanabilirsiniz.

Sadece ne yediğiniz değil, yediğiniz zaman

Mutlaka kahvaltı yapmalısınız . Sağlıklı bir kahvaltı metabolizmanızı hızlandırır ve küçük, sağlıklı öğünler yemek enerjinizi gün boyu korumanızı sağlar.

Gece yemek yemeyin . Akşam 19:00 dan itibaren yemeyi kesin. Belki bir porsiyon meyve yada çerez misafirlerinizle birlikte size eşlik edebilir.

tamamlayici-saglik-sigortasi
tamamlayici-saglik-sigortasi

Daha Fazla Sebze ve Meyve Yiyin

Kalorisi düşük olan Meyveler ve sebzelerin besleyici yoğunluğu düşüktür, Bu da vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lifle dolu oldukları anlamına gelir. Her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek, doğal olarak sizi doyurur ve sağlıksız yiyecekleri azaltmanıza yardımcı olur. Ancak meyveyi fazla kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Alımınızı artırmak için:

  • En sevdiğiniz kahvaltılık gevreklerinize antioksidan açısından zengin meyveler ekleyin
  • Tatlı olarak bir çeşit tatlı meyve (portakal, mango, ananas, üzüm) yiyin
  • Her zamanki pilav veya makarna garnitürünüzü renkli bir salata ile değiştirin
  • İşlenmiş atıştırmalık yiyecekler yemek yerine havuç, kar bezelye veya çeri domates gibi sebzeleri baharatlı humus sos veya fıstık ezmesi ile birlikte atıştırın.

Lezzetli Bize Sebze Yemeği İçin

Sebzelerinize ren katmanın yolları;

Yemeğinizi Reklendirin . Daha parlak görünümlü ve koyu renkli sebzeler daha yüksek vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Hem de pişirilerek tadı değiştirebilir ve görsel olarak iştah açar. Taze ya da güneşte kurutulmuş sebzeleri de kullanarak yemeğinizi reklendirebilirsiniz.

Salata yeşillerini canlandırın . Lahana, brokoli, roka ,marul ,ıspanak , mor lahana , biraz ezine peyniri ile limon iyi bir salata için alternafif olabilir. Limon ve biraz nar ekşisi eklemek tat açısından daha iyi olabilir.

Harika bir fikir. Yeşil fasulye, brokoli, lahanası ve mevsiminde kuşkonmazını yeni biçimlerde pişirebilirsiniz . Sebzeleri kaynatmak yada buharda pişirmek yerine, ızgara yapabilirsiniz. yada kavurmayı, Maraş kırmızı biberi, sarımsak, arpacık, mantar, yeşil biber ,havuç veya soğanla tavada kızartmakta başka bir alternatif olarak deneyebilirsiniz. Pişirmeden önce limon veya lime ile marine edebilirsiniz.