Sık Sorulan Sorular Arabam

Trafik Sigortasının günü geçerse ne olur!

Öncelikle bilmelisiniz ki Trafik Sigortası Zorunlu bir  sigortadır ve mutlaka Trafik Sigortanızı yaptırmalısınız. Eğer trafik poliçenizi yaptırmaz yada yeniletmezseniz 30 günlük süre için %5 fazla prim ödemek zorunda kalır, güvenlik güçleri tarafından arabanız trafikten men edilir. Uzun süreli poliçesizlik maksimum %50 ye kadar zamlı poliçe yaptırmanıza neden olur 

Trafik Sigorta Poliçem Benim Hasarımı Öder mi?

Trafik Sigorta Poliçe aracınızla 3. şahıslara ve 3. şahıs mallarına verdiğiniz zararları karşılar. Kendi aracınızı güvene almak isterseniz Kasko Sigorta Poliçesi yaptırmalısınız. 

Aracımın Kasko Değeri Ne Kadar ?

Aracınız Kasko Değerini buradan öğrenebilirsiniz. Eğer aracınız 10 yaşından büyük ise buradan devam ediniz.

Hasar Anında Ne Yapmalıyım

Öncelikle yapmanız gereken hasarın gerçekleştiği tarih den itibaren en geç 5 iş günü içerisinde hasarı sigortacıya bildirmelisiniz. Gerekli kurtarma ve koruma önlemlerini almalı ve bu amaçla sigortacı tarafından verilen talimatlara da elinden geldiğince uymalıdır.

Aracın çalınması halinde ise, hırsızlığı öğrenir öğrenmez derhal yetkili makamlara bildirimde bulunmalısınız.

Ayrıca Rücu ( Suçun sizde olmadığı durumlarda) işlemlerinde kullanılacak bilgi ve belgeleri de, gecikmeden sigortacıya vermelisiniz.

Daha sonra Hasar Servisimiz Hasar Dosyası konusunda takibe geçecek ve tüm hasar süreçlerinde sizinle beraber olacaktır

Pert – Hasarlı Araca Kasko Yapılır mı?

Evet. Pert olmuş yada ağır hasar almış bir araca pert araç kasko yapabiliriz.  Anadolu sigorta hasar, ak sigorta hasar ,hdi sigorta hasar , rays igorta hasar , sompo sigorta hasar , doğa sigorta hasar , quick sigorta hasar , allianz sigorta hasar , unico sigorta hasar  dosyalarınız için bizden destek alabilirsiniz.  ethica sigorta hasar ödemesi için ethica sigortayı arayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Ne İşe Yarar

Trafik Sigortası, bir sorumluluk sigortası olarak yaptırılması zorunlu bir sigorta ürünüdür. Herhangi bir kaza halinde karşı tarafın hasarlarını kısmen veya tamamen karşılar.

Trafik sigortası, sigortalı şahsa tazminat ile maddi zararı karşılar. Buna ek olarak yaşanan kaza sonucu gerekli olan tedavi masrafları için ve kaza sonucunda kişilerin sakat kalması ya da yaşamını yitirmesi hallerinde kişiye ya da kanuni varislerine ödeme yapar. Ödenecek söz konusu mahrumiyet tazminatı, kazada yaşamını yitiren ya da sakat kalan şahsın gelirine ve yaşına göre farklılık gösterir.

Kasko Sigortası Nedir

Kasko sigortası ile aracınız hasara uğraması(çarpma-çarpışma), yanması, çalınması vb. gibi istenmeyen yada beklenmeyen olaylara karşı koruma altına alınır. Sigorta şirketleri, müşterilerin aldığı teminatlar karşılığında poliçe dahilindeki zararları üstlenmeyi kabul eder.

Kasko, trafik sigortasından farklı olarak zorunlu değil isteğe bağlıdır. Yurt dışında farklı uygulamalar olmakla birlikte poliçe kapsamı genişletilmediği ya da poliçede aksi belirtilmediği sürece yalnızca yurt içinde geçerlidir.

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortasında teminatlar tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Ancak Ek teminatlar ise şirketten şirkete farklılık gösterir.

 • Aracın motorlu ve/veya motorsuz araçlarla çarpışması sonucu oluşan hasarlar
 • Aracın hareket ettiği ya da durduğu esnada sigortalının ya da aracı kullananın iradesi dışında gerçekleşen harici etkiler ve buna bağlı olarak aracın devrilmesi, düşmesi, cisim çarpması vb. kazalar
 • Fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı kazalar başta olmak üzere üçüncü kişiler tarafından yapılan hareketlerin neden olduğu zararlar
 • Aracın yanması, aracın ya da araç parçalarının çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda oluşan zararlar
 • Deprem, dolu, grev, kargaşa vb. hallerde doğabilecek zararlar kasko sigortasında her sigorta şirketinin teminat kapsamına aldığı hallerdir. Ek teminatlar ise şirketlere göre değişkenlik içermektedir.

Katılımcının hasar frekansı, sigorta şirketlerince fiyatlandırmayı etkileyen bir diğer faktör olarak değerlendirilmektedir. Katılımcıya ilişkin tramer üzerinden görüntülenen kayıtlara göre bir hasar frekansı oluşmaktadır. Tramer kayıtlarında katılımcının önceki tarihlerde yaptığı kazalara erişim sağlanır ve bu durum poliçenin primini etkileyebilir. Aracın markası, modeli ve tipi de fiyatlandırmayı etkileyen başlıca unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Trafik Sigortamı Yaptırmazsam Ne Olur?

Trafik Sigortası için kural koyucuların amacı, toplum düzenini, güveni ve huzuru sağlamaktır. Tam bu noktada, trafik sigortası yaptırmadığımızda karşılaşacağınız şeyler, yasalarla belirlenmiş bazı cezalar olacaktır. Bunun yanısıra, kendi açınızdan da yaşayacağınız birçok mağduriyete zemin hazırlamış olacaksınız. Sigortasız trafiğe çıktığınız zaman başınıza gelebilecek herhangi bir hasarlı kazada, karşı tarafa verdiğiniz hasarları cebinizden ödemek zorunda kalacak, belki de yüz binlerce liralık tazminat davaları ile muhatap olacaksınız.

Sağlık Sigortaları

Tamalayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı ya da diğer adıyla destekleyici sağlık sigortası, SGK ya da Bağ-Kur kapsamında olan vatandaşların muayene, tetkik, tedavi ve diğer sağlık giderlerini karşılar. Poliçe, Genel ve Özel Şartlar çerçevesinde belirlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başta olmak üzere Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki yabancı uyruklu bireyler, tamamlayıcı sağlık sigortası seçeneklerinden yararlanabilmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının tanımı; SGK ve Bağ-Kur güvencesinde olan vatandaşların özel hastane avantajlarından yararlanması olarak özetlenebilir. Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki bireyler, SGK ya da Bağ-Kur kapsamındaki sağlık giderleri için özel hastane seçeneğini kullanabilirler. Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmayan bazı sağlık hizmetleri de paket halinde katılımcıya sağlanabilmektedir. TSS için “destekleyici sağlık sigortası” ifadesi de kullanılmaktadır.

TSS de Kapsam içinde olan ve olmayan teminatlar nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK ve Bağ-Kur tarafından karşılanan tüm muayene, tetkik, tedavi, cerrahi girişim ve diğer sağlık masraflarını karşılamaktadır. Buna ek olarak; SGK ve Bağ-Kur tarafından karşılanmayan ancak poliçeye yer alan bazı avantajlı paketler de bulunabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünleri, ayakta ve yatarak tedavi ihtiyaçlarınızı bir yıl boyunca güvence altına alır. TSS ürünlerinde yatarak tedavi limiti sınırsız olarak yer alırken ayakta tedavi limiti ise şirketten şirkete farklılık içermektedir. Ayakta tedavi limitlerinde belli bir tutar yerine yılda 6-10 kez şeklinde düzenlenmektedir.
Genel ve özel şartlar dahilinde tamamlayıcı sağlık sigortasının ek teminatlar dahil olmak üzere kapsamı;

 • Ayakta tedavi (muayene, tahlil, tetkik, röntgen vb.)
 • Yatarak tedavi (cerrahi girişimler, küçük müdahaleler, yatışlı tedaviler) şeklinde ikiye ayrılmaktadır.
  Buna göre;
 • Ambulans hizmeti
 • Evde bakım hizmetleri
 • Fizik tedavi vb. sağlık masrafları teminat kapsamında poliçede yer alabilmektedir. Ayrıca listede yer alan bazı maddeler, yalnızca belirli sigorta şirketleri tarafından poliçeye dahil edilir.

NOT: Detaylar için lütfen iletişime geçiniz.

Genel ve özel şartlar dahilinde tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamadığı girişimler:

 • Her türlü estetik girişim (jinekomasti, rinoplasti, liposuctıon, mastopeksi vb.)
 • Dermatoloji
 • SGK’nın kapsam dışı bıraktığı bazı aşılar
 • İlaçlar
Tamanlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerinde fiyatlar, birçok etkene göre değişkenlik göstermektedir.

Şirketlerin ücretlendirme politikaları başta olmak üzere;

 • Yaş,
 • Cinsiyet,
 • İkamet edilen il/ilçe,
 • Önceden geçirilmiş rahatsızlıklar,
 • Kalıtsal hastalıklar,
 • Anlaşmalı sağlık kurumlarının düzeyi (A tipi, B tipi vb.) ve hastane ağı,
 • Poliçeye dahil edilen ek teminatlar prim tutarlarının hesaplanmasında belirleyici faktörlerdir.
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı Ne Kadardır?

TSS ürünlerinde özel sağlık sigortası ürünlerinde de olduğu üzere yaş sınırı bulunmaktadır. Paketlerdeki üst yaş sınırları şirketten şirkete farklılık gösterir.

Üst yaş sınırları;

 • Allianz Sigorta 55 yaş
 • Anadolu Sigorta 62 yaş
 • Axa Sigorta 59 yaş
 • Doğa Sigorta 59 yaş
 • Demir Hayat Sigorta 60 yaş
 • Ergo Sigorta 55 yaş
 • Groupama Sigorta 60 yaş
 • Güneş Sigorta 55 yaş
 • Halk Sigorta 55 yaş
 • Mapfre Sigorta 59 yaş
 • Ray Sigorta 64 yaş
 • Sompo Japan Sigorta 56 yaş
 • Türk Nippon Sigorta 80 yaş

NOT: Alt yaş sınırları ebeveynli ve ebeveynsiz olmak üzere şirketten şirkete farklılık göstermektedir.

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

TSS de Anlaşmalı Hastaneler

Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerinde anlaşmalı hastane ağı, sigorta şirketine göre değişmektedir. TSS ürünleri, özel sağlık sigortası ürünleriyle karşılaştırıldığında anlaşmalı kurumların daha sınırlı sayıda olduğu göze çarpıyor. Sigorta şirketlerinin anlaşmalı hastane ağında A ve B tipi olmak üzere iki ayrı düzey bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olduğu kurumlar, çoğunlukla B tipi olarak öne çıkıyor.

NOT: Sigorta şirketlerinin hastane ağına ilişkin detaylar için lütfen iletişime geçiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Diğer Sorular

Tamamlayıcı sağlık sigortası, 2008 yılında 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nda uygulanan ikincil mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde bir sigorta ürünü olarak tanımlanmıştır. Sigortacılık tarihi göz önüne alındığında henüz yeni bir ürün olduğundan söz edilebilir. Yeni bir sigorta ürünü olmasından hareketle tamamlayıcı sağlık sigortasına ilişkin katılımcı ya da katılımcı adayları açısından belirsizlikler oluşuyor. Sigorta şirketleri tarafından sunulan TSS ürünlerinde poliçelerdeki farklılıklar başta olmak üzere bekleme süresi vb. prosedürler; tanıtım, satış ve satış sonrası soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası zorunlu mu?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünleri, zorunlu uygulama kapsamında değildir. Ancak Genel Sağlık Sigortası, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmek için bireyin SGK ya da Bağ-Kur kapsamında olması da bir ön şart olarak belirlenmiştir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası nereden alınır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerine sigorta şirketleri ve acentelerinden ulaşabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünleri arasında karşılaştırma yapmak ve size uygun poliçeyi belirlemek için “Sigorta Dünyası” ekibiyle iletişime geçebilir, başvuru formunu doldurarak kısa süre içerisinde tarafınıza ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl yaptırılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından yararlanmak istiyorsanız sigorta şirketlerinin TSS paketlerini inceleyebilir ve buradan erişebileceğiniz başvuru formunu doldurarak ürünlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. “Sigorta Dünyası” ekibi, ürün tanıtımı başta olmak üzere sağlık giderlerinizin sigorta kapsamına alınmasında sizlere danışmanlık sağlar.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ne zaman başlar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, şirket ve katılımcı arasındaki bir poliçe ile yürürlüğe girer. Ödemenin tahsil edilmesinin hemen ardından sağlık ihtiyaçlarınızı anlaşmalı sağlık kurumlarından karşılayabilirsiniz. Ödemenin tahsil edilememesi durumunda anlaşmalı sağlık kurumları gişelerinde provizyon işlemi sağlanamaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl kullanılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, poliçenin düzenlenmesi ve onay sürecinin ardından ödemenin gerçekleşmesi itibariyle kullanılır. Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport ile anlaşmalı sağlık kurumuna müracaat edebilir ve sağlık ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Özel sağlık sigortasından farklı olarak yalnızca anlaşmalı sağlık kurumlarında geçerlidir. Bir sağlık ihtiyacı oluştuğu takdirde anlaşmalı hastanelerde provizyon işleminin yapılması yeterlidir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlı mı?

Her sigorta ürünü, katılımcı açısından önemli avantajlar sağlar. Bu durum özellikle tamamlayıcı sağlık sigortası ürünleri açısından öne çıkıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasının katılımcılar açısından ciddi ve poliçeye bağlı olarak kapsamlı avantajları bulunmaktadır. Bu noktada özellikle ilgili sigorta ürünlerinin her bütçeye uygun bir şekilde uyarlanabilmesi seçeneği öne çıkıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasıyla devlet hastaneleri yerine yüksek standartlardaki hastane seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi?

Bu sorunun cevabına ilişkin kesin bir ifade kullanılamamakla birlikte kişiselleştirilmiş bir poliçenin “en iyi” adaylar arasında olduğundan söz etmek mümkün. Bireyin cinsiyet ve yaş kriterleri başta olmak üzere geçmişte yaşadığı hastalıklar ve diğer kriterlerin göz önüne alındığı bir değerlendirme tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından daha iyi yararlanmanıza olanak sağlar.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kanseri karşılar mı?

Kanser vakalarının TSS kapsamında karşılanabilmesi için kanser hastalığının poliçe tarihi sonrasında ortaya çıkması gerekir. Bu çerçevenin dışında kalan yalnızca bir ürün bulunmaktadır. Türk Nippon’un tamamlayıcı sağlık sigortası, kanser başlangıcının poliçe tarihi öncesinde belirlenmesi durumunda da söz konusu hastalığa ait giderleri teminat altına almaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası lazer göz ameliyatını karşılar mı?

Lazer göz operasyonları özel bir operasyon kapsamında olduğundan dolayı tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerinde bu ameliyata ilişkin teminat ya da ek teminat bulunmuyor. Buna ek olarak; göz muayenesi ve SGK kapsamında olan diğer göz ameliyatlarının karşılanabilmesi için söz konusu durumların poliçe tarihi sonrasında oluşması gerekmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası psikolog giderlerini karşılar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ürünleri, psikolojik muayeneyi teminat altına almamaktadır. Ancak bununla ilgili bir istisna bulunuyor. Demir Hayat’ın İki Can Hamilelik Sigortası ürününde yılda iki defa olmak üzere psikolojik muayene ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl iptal edilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası için diğer sağlık sigortası ürünlerinde de olduğu üzere gün esaslı iptal işlemi sağlanmaktadır. Katılımcının talebi doğrultusunda yapılan iptal işleminde hasar primi de göz önüne alınır. Katılımcıya iade işlemi sağlanırken hasar primi önemli bir detay olarak öne çıkmaktadır. Hasar primi doğrultusunda yılın kalan günlerinin iadesi yapılır.

Konut Sigortaları

Diğer Sigortalar