Trafik Sigortası Ne Kadar?

Trafik Sigortası Ne Kadar?

Zorunlu trafik sigortası, tüm motorlu kara taşıtlarının her yıl kanunen yaptırmakla zorunlu olduğu sigorta poliçesidir.

Peki Trafik Sigortası Ne Kadar ?

Trafik sigorta poliçesinin fiyatları, sigorta şirketine ve araç sahibinin zorunlu trafik sigortası basamağına göre değişmektedir. Şöyle ki ; ilk defa bir araç alan bir sigortalı ile , kazası olmadan bir kaç dönem boyunca sigorta poliçesini yenileten sigortalının trafik sigorta poliçesi arasında prim farkı vardır.

Trafik Sigortası Çekici Hizmeti
Trafik Sigortası Çekici Hizmeti Almayı Unutmayın

Bazı durumlarda bu fark , otomobil trafik poliçelerinde Bin TL yi bulabilmektedir.

Bunların dışında da , trafik poliçelerinin fiyatına etki eden unsurlar vardır.

  • İkamet edilen il
  • Aracın plakası
  • Aracın kullanım tarzı ( Otomobil, kamyonet, kamyon, otobüs, traktör vs gibi)

Aşağıdaki Sigorta Şirketlerinden Trafik Sigorta Teklifi Almak için bize ulaşabilirsiniz.

yenikent-sigorta-sirkerleri

Trafik Sigortası Nedir?

Her araç sahibinin almak zorunda olduğu bu poliçe ile, aracınızla sizin kusurlu olduğunuz bir kazaya karışmanız durumunda, üçüncü şahıslara verebileceğiniz maddi ve bedeni zararlar limitler dahilinde karşılanır. Bu limitler her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve tüm sigorta şirketlerinde aynıdır.

Trafik Sigortası Teminatları Ne Kadardır ?

2021 yılı teminatları ;

TeminatlarZorunlu Trafik SigortasıQuick Süper Trafik Sigortası
Maddi Zararlar Araç Başına43.000 ₺86.000 ₺
Maddi Zararlar Kaza Başına86.000 ₺168.000 ₺
Sakatlanma ve Ölüm Kişi Başına430.000 ₺471.000 ₺
Sakatlanma ve Ölüm Kaza Başına2.150.000 ₺2.152.000 ₺
Sağlık Gideri Kişi Başına430.000 ₺471.000 ₺
Sağlık Gideri Kaza Başına2.150.000 ₺2.152.000 ₺

Bu teminatlar her sene değişmekte olup, poliçe vadeniz bu süre içinde ise otomatik olarak , ek prim alınmadan arttırılır. Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Sigortası Basamakları Nelerdir?

Trafik sigortasında 7 basamak vardır ve 1 den 7 ye kadardır. 1. basamak en çok primi ifade ederken , 7. basamak ise en düşük trafik sigortası primini ifade eder.

Örneğin ; Birinci basamaktaki bir otomobilin trafik sigortası 4 bin TL ye yaklaşabilirken, 7. basamak bir trafik poliçesi 450-550 TL arasında bir primle yapılabilir. Kasko Sigortası Pahalı mıdır?

Bu nedenledir ki kaza yapmak yada poliçenizin vade bitimini geçirmeniz durumda basamağınız artar ve ödeyeceğiniz primde o ölçüde fazla çıkar.

kasko-sigortasi-teminatlari
Trafik Sigortası Değer Kaybı

Trafik Sigortası Araç Değer Kaybını Öder mi?

Bu soru araç sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Trafik sigortası araç değer kaybını ödemektedir. Kusurlu tarafın sigorta şirketine başvurmanız durumda, aracınızın değer kaybını alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Bozulursa Ne Olur?

Bir poliçe dönemi içerisinde kusurlu olduğunuz durumlarda kazaya karışırsanız, trafik sigorta poliçeniz her bir kaza için bir üst kademeye taşınır ve sigorta poliçenizi yenilettiğinizde prim farkı sizden tahsil edilir. Poliçe döneminde kaza yapmayan bir sigortalının basamağı ise bir alt seviyeye iner. Ancak hiç bir durumda bu 7. basamağı geçemez.

Trafik Sigortası Bitiş Tarihi Nedir ?

Türkiye’ye giriş yapan yabancı plakalı araçlar hariç olmak üzere, trafik sigortalarında poliçeler bir yıl olarak düzenlenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, trafik sigorta poliçenizin vadesinin son günü saat öğlen 12:00 da biter.

Trafik sigortanızın bitiş tarihini bilmiyorsanız, bize ulaşarak öğrenebilirsiniz. Anadolu Sigorta Trafik Tam Bakım Trafik Sigortası

Trafik Sigortasından Kendi Aracınızın Cam Hasarı Ödenir mi?

Trafik sigortası genel olarak mağdur tarafın hasarını öder. Ancak bazı sigorta şirketlerinde, sigortanıza ek prim ödeyerek kendi aracınızın da cam hasarını poliçenizden alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Hangi Günler Yapılır ?

Sigortalılarımıza haftanın 7 günü hizmet vermekteyiz. Poliçenizin bitiş tarihi pazar gününe geliyorsa, pazartesi poliçenizi yeniletirseniz sizden gecikme zammı alınmaz , ancak pazar günü poliçeniz olmadığı için trafiğe çıkmamalısınız.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Trafik poliçesinin primi peşin olarak tahsil edilir . Trafik poliçesi, ancak mükerrer poliçe olduğunda, aracın satış görmesi durumunda ve araç sahibinin vefat etmesi durumlarında iptal edilebilmektedir. Aracınızı trafikten çekmeniz durumunda da poliçenizi çekme belgesi ile iptal ettirebilirsiniz.

Trafik Sigortası Devredilebilir mi?

Önceden trafik sigortası, aracı yeni alan kişiye devir zeyli yapılarak devredilebiliyordu. Ancak şu an bu şekilde bir devir mümkün değildir. Aracınız sattı iseniz, poliçeyi yaptırdığınız acenteye noter satış belgesini göndererek iptali sağlayabilirsiniz. Aracı devir alan ise kendisine yeni bir trafik sigortası yaptırmalıdır.

kasko sigortası

En Ucuz Trafik Sigortası

Sigorta poliçelerinde aranacak ilk şey ucuzluktan ziyade , sigorta poliçelerinin içinde bulunan teminatlardır. Trafik sigortasında tüm sigorta şirketlerinde teminatlar eğer ek bir teminat istenmez ise aynıdır. Sizlere Türkiye de faaliyet gösteren bir çok firmadan trafik sigortası teklifi verebilmekteyiz.

Trafik Sigortası Gecikme Zammı

Poliçenizi zamanında yeniletmez iseniz, sigorta priminiz her ay %5 zamlı olarak tahsil edilir. Ayrıca poliçeniz olmadan trafiğe çıkarsanız aracınız emniyet mensupları tarafından trafikten men edilir.

Trafik Sigortası İade Geri Alma

Bir sebepten dolayı poliçeniz iptal edildiğinden, poliçe prim iadenizi acenteye yaptığınız ödeme şeklinde geri alabilirsiniz. Eğer ödemeyi kredi kartı ile yaptıysanız, poliçeniz iptal edilir edilmez sigorta şirketi tarafından iade tutarınız kredi kartınıza aktarılır.

Trafik Sigortası İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bütün sigorta poliçeleri için , sigortalı ve sigorta ettirenin TC kimlik yada vergi numarasını sigorta acentesi ile paylaşması zorunludur. Bunun Trafik poliçeniz için sizden araç plakası ve ruhsat belge seri numarası istenir. Sıfır araçlar için ise proforma fatura istenir.

Trafik sigortası genel şartları