Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">8</span> min read</span>
Trafik-Sigortası-hesaplama

Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları8 min read

Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları Hazine Müsteşarlığı Tarafından açıklanır .

Hazine Müsteşarlığı’nın 2021 yılı için belirlediği teminat limitleri şu şekilde:

TeminatlarZorunlu Trafik SigortasıSüper Trafik Sigortas
Maddi Zararlar Araç Başına43.000 ₺86.000 ₺
Maddi Zararlar Kaza Başına86.000 ₺164.000 ₺
Sakatlanma ve Ölüm Kişi Başına430.000 ₺451.000 ₺
Sakatlanma ve Ölüm Kaza Başına2.150.000 ₺2.132.000 ₺
Sağlık Gideri Kişi Başına430.000 ₺451.000 ₺
Sağlık Gideri Kaza Başına2.150.000 ₺2.132.000 ₺
Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları Quick Sigorta ile 2 Kat Fazla Teminat.
Üstelik 90 TL Farkla

Zorunlu Trafik Sigortası nedir?

tofas-fiat-kasko

Zorunlu Trafik Sigortası ülkemizde kanunlarla zorunlu olan bir sigorta ürünüdür.
Bilindiğiniz gibi Dünyada ve Türkiye’de günlük hayatımızda en sık karşılaşılan manzaralardan biride trafik kazalarıdır. Bu kazaların neticesinde, trafik kazaları nedeniyle oldukça sık maddi ve bedeni kayıplar ve hasarlar meydana gelmektedir. Bu hasarların oluştuğu noktada devreye Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko benzeri sigorta poliçeleri devreye girer.

Neden Trafik Sigortası yapılmalıdır?

toyota-kasko

Esasen Dünyada ve Ülkemizde trafik sigortasının zorunlu olmasının nedeni yukarıdaki bu sorunun cevabıyla doğrudan ilişkilidir. Bilindiği üzere dünya ortalaması baz alındığında yüksek sıklıkta trafik kazaları yaşayan bir ülkeyiz. Bu kazaların sayısının çokluğuna bağlı olarak, trafik kazaları sebebiyle ortaya çıkan mağduriyetlerin sayısı da yükselebiliyor.
Bu tür istenmeyen durumlar yaşandıktan sonra insanların en azından maddi anlamda kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için ülkemizde Zorunlu Trafik Sigortası uygulaması yürürlükte. Bu sigorta sayesinde, araçta oluşan hasarlar dahil olmak üzere kaza nedeniyle ortaya çıkan sağlık problemleri, yaralanmalar ve ölümler için de maddi tazminat elde etme şansı doğuyor. Böylece kaza oranlarının yüksekliği sebebiyle mevcut olan mağduriyetlerin en aza indirilmesi sağlanıyor.
Kısacası, ülke çapında insanların kendilerini güvende hissettikleri bir trafik modeli sağlamanın temel taşlarından biri de trafik sigortaları diyebiliriz.

Trafik Sigortası yaptırılmazsa ne olur?

kasko-sigortasi

Trafik sigortasının devlet tarafından neden zorunlu hale getirildiğini hiç düşündünüz mü?
Birçok yasal düzenlemede olduğu gibi burada da kural koyucuların amacı toplum düzenini, güveni ve huzuru sağlamak. Bu noktada, trafik sigortası yaptırmadığınızda ilk olarak karşılaşacağınız şeyler, yasalarla belirlenmiş birtakım cezalar olacaktır. Bunun yanında, kendi açınızdan da yaşayacağınız birçok mağduriyete zemin hazırlamış olacaksınız. Sigortasız trafiğe çıktığınız zaman başınıza gelebilecek herhangi bir hasarlı kazada, karşı tarafa verdiğiniz hasarları cebinizden ödemek zorunda kalacak, belki de yüz binlerce liralık tazminat davaları ile muhatap olacaksınız.

Trafik Sigortamı bitiş tarihinden önce yenilemezsem ne olur?

kasko trafik sigortasi

Zorunlu Trafik Sigortası poliçenizi bitiş tarihinden önce yenilemezseniz, sigorta bitişinden itibaren geçen her ay için gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız. Bu da normal şartlarda sigorta poliçesine vereceğiniz ücretin her ay artması anlamına gelir.
Sigorta yenileme tarihini geçirmenin getirdiği dezavantajlar bununla da sınırlı değil.
Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmamış veya yenileme süresini geçirmiş olan araçları bekleyen bir dizi cezai yaptırım mevcuttur. Trafik denetimleri sırasında bu durumun ortaya çıkması neticesinde, denetimi yapan ekiplerin araçları emniyet ile ortak çalışan otoparklardan birine çekme yetkisi vardır. Yani trafik çevirmesine, araç sigortanız olmadan yakalanırsanız öncelikle aracınız bağlanacaktır. Bu durumda varsa sigorta poliçenizi yoksa yeni sigortanızı yaptırıp, ilgili birimlere sunmanız gerekir.
Ancak yine de aracınızı otoparktan çıkarmak için belirlenmiş olan para cezasını ödemek zorunda kalırsınız.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak için hangi evraklar gereklidir?

Trafik sigortanızı yaptırmak için aracın geçerli ve güncel ruhsatı (belge seri numarası görünür olmalı), araç plaka no ve araç sahibinin T.C. Kimlik Numarası yeterli olacaktır.
Verdiğiniz bu belgeler üzerinden araç ve araç sahibi ile ilgili trafik kayıtları inceleniyor ve aracınızın durumuna göre şirketlerden Zorunlu Trafik Sigortası poliçe teklifi alabiliyorsunuz.

Neden Trafik Sigortası fiyatları için farklı yerlerden teklif almalıyız?

Standart bir uygulama olduğu için Zorunlu Trafik Sigortası için belirlenen şartlar ve kapsam da önceden belirlenmiştir. Bu nedenle sigorta şirketleri değişse bile teminatlar veya limitlerde bir değişiklik olmaz.
Ancak 2008 Temmuz ayında geçilen bir uygulama ile artık sigorta şirketleri, müşterileri için farklı ödeme seçenekleri ve fiyatlandırmalar uygulayabiliyor. Bu noktada, kendi şartlarınıza göre en avantajlı trafik sigortasını yaptırmak istiyorsanız, farklı sigorta şirketlerinden teklif almanız seçeneklerinizi çoğaltacaktır. Böylece kendiniz için en ideal sigorta poliçe teklifini bulma şansınız da artmış olur.
Sigorta şirketleri sizlere fiyat teklifi sunarken devlet tarafından zorunlu kılınmış kriterlerin yanında kendilerine özel indirim veya kampanyalar ile farklı fiyatlar sunabilirler. Ayrıca her firma sigorta yaptığı diğer araçlardan elde ettiği istatistikler neticesinde belli marka veya model araçlar için farklı fiyatlar verebilir.

Trafik Sigortasında kazanın bildirilme süresi ne kadardır?

Trafik sigortaları ve kasko gibi hizmetlerin kazalar ile ilgili hasar karşılama işlemlerini yapabilmeleri için öncelikle kazaya ait hasat tespit tutanaklarının olması gerekir. Sıradan bir kırtasiyeden temin edebileceğiniz bu tutanaklarda kazanın nasıl olduğu yazılı olarak anlatılır ve kroki şeklinde çizimle gösterilir. Burada kazaya karışan taraflar, kendi açılarından kazanın nasıl gerçekleştiğini kağıda aktarmış olurlar. Kaza tespit tutanaklarının yasal olarak bildirilme süresi iki yıldır. İki yıldan sonra tutanak yasalar nezdinde zaman aşımına uğramış olarak kabul edilir.
Araçta oluşan hasara ek olarak ölüm veya yaralanma gibi durumlar oluştuğunda ise bildirme süresi uzatılır. Eğer kazada bir kişi yaralanmış veya hayatını kaybetmiş ise zaman aşımı süresi 8 yıldır, yaralı veya ölü sayısı biri aşıyorsa süre 15 yıl olur.
Bununla birlikte, kazadan sonra çekilen kaza yeri ve araç fotoğrafları da bu tutanaklara eşlik eder.

Kaza ile araca çarptığınızda trafik sigortası zararın ne kadarını karşılar?

Kazaya karıştan taraflardan kusurlu olanın Zorunlu Trafik Sigortası, karşı tarafın araç ve bedeni hasarını karşılar. Ancak tamamını değil. Zorunlu Trafik Sigortası teminatlar ve limitler dahilinde ve kusur oranına göre hasarı karşılar.
Kusurlu tarafın kendi aracında oluşan hasar ise Zorunlu Trafik Sigortası kapsamına girmediğinden, bu kapsamda değerlendirilmez. Eğer kendi aracınızda oluşan hasarlar için de güvence istiyorsanız, yaptırmanız gereken sigorta türü kasko sigortasıdır.

Kasko ile Zorunlu Trafik Sigortası arasındaki fark nedir?

Kısaca, Kasko sizin uğrayacağınız zararları karşılar. Zorunlu Trafik Sigortası ise sizin karşı tarafa vereceğiniz zararları karşılar

Kaza sonrası daha fazla tazminat için daha yüksek tutar ile kasko yaptırabilir miyim?

Zorunlu Trafik Sigorta uygulamasından farklı olarak kendi aracınızda oluşan hasarı karşılayan kasko sigortasının kapsamı ve başlangıcı poliçe üzerinde yer alan poliçe başlangıç tarihi ile sabittir. Bu aşamada, kasko sigortası başlamadan önce kayıtlara geçen herhangi bir kaza için kasko sigortasından bir tazminat talebinde bulunamazsınız.
Kasko sigortası kazaların dışında çalınma, kundaklama, yangın, doğal afetler vb. dış etkenlerle meydana gelen hasarları da güvence altına alır.
Bu koşulların geçerli olması için aracın rutin muayeneleri tamamlanmış ve zamanı geçmemiş şekilde hazır olması gerekir.

Aracı taşıma esnasında meydana gelen hasarı kasko karşılar mı?

Kasko sigortasını Zorunlu Trafik Sigortasından ayıran en önemli fark, sigortalıya ve sigortalının aracına sağladığı avantajlardır.
Araç taşıma ruhsatına sahip tarifeli gemiler ve trenler ile yapılan taşıma işlemleri sırasında ortaya çıkan hasarlar, kasko sigortası kapsamına dahildir. Ancak bu şartlar dışında gerçekleştirilen nakil ve taşıma işlemlerinde oluşan hasarlar kasko sigortaları tarafından karşılanmaz. Trafik sigortası üçüncü şahıslara verilen hasarları karşılar.
Bunun yanı sıra trafikte resmi ekipler tarafından aracın bir sebepten ötürü çekilmesi sırasında oluşabilecek hasarlar da yine kasko tarafından karşılanır.

Zorunlu Trafik Sigortası manevi tazminat taleplerini karşılar mı?

Zorunlu Trafik Sigortası sadece maddi tazminat taleplerini teminat limitleri dahilinde karşılar. Manevi tazminat talepleri için kasko yada İMM poliçesi yaptırmalısınız .Manevi tazminat taleplerini karşılamaz.

Trafik Sigortası yaptırmak neden zorunlu?

Trafikte sigortası kazada zarar gören 3. kişilerin maddi ve bedeni zararlarını karşılamak için zorunludur.