Zorunlu Trafik Sigortası<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">5</span> min read</span>
kasko ve zorunlu trafik sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası5 min read

Zorunlu trafik sigortası, trafikte meydana gelen kaza risklerine karşı koruma sağlayan ve 3. kişilerin kaza durumundan kaynaklı masraflarını gideren bir araç sigortasıdır.

Zorunlu trafik sigortası teminatları, poliçe kapsamında belirlenen limitler dahilinde hazırlanmaktadır. Sigorta poliçesi başlatmadan önce hazırlık aşamasında, sigorta uzmanları ile birlikte çalışarak, poliçeden alınacak verim arttırılabilir.

Sigorta şirketleri trafik sigortası poliçesini hazırlarken bazı kriterleri göz önünde bulundurarak, teminat ve fiyatları belirlerler. Dikkate alınan kriterler arasında aracın yaşı, markası ve modeli yer almaktadır. Bu noktalar dahil edilerek yapılan işlemler sonrasında, prim tutarları hesaplanır ve poliçe fiyatları, bu sayede belirlenir. 

Zorunlu sigorta ürünlerinden biri olan bu ürün, kanunlar çerçevesinde, trafiğe çıkacak her araç için yaptırılmalıdır. Bu kurala uymayan araçlar için farklı oranlarda ve şekillerde cezai işlemler uygulanmaktadır.

Trafik Sigortası Genel Şartları

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası ile hem maddi hem de manevi zararların önüne geçer, hayatınızın normal akışına devam edersiniz.

Zorunlu trafik sigortası sizi kayıplarınızdan korur.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Zorunlu trafik sigortası fiyatları araç sahibinin hasarsızlık indirimi yada sürprimi (zam) ile, poliçenin vadesinde yapılıp yapılmadığına göre değişkenlik arz eder.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir

dar kasko

Zorunlu trafik sigortası, trafikte meydana gelen kaza risklerine karşı koruma sağlayan ve 3. kişilerin kaza durumundan kaynaklı masraflarını gideren bir araç sigortasıdır.

Trafik Sigortası Neden Zorunlu?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun düzenlediği yasal zorunluluğa göre, trafiğe çıkacak tüm araçlar için yaptırılmalıdır.

Zorunlu Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Adına ilk defa trafik sigortası yapılacak bir kişi için hasarsızlık kademesi 4. basamaktır. 4. Basamak indirim yada arttırım olmadığı anlamına gelir.
Poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde kaza yapmaz iseniz poliçeniz 5. basamağa geçer ve indirim alırsınız.
Zorunlu trafik sigortasında 7. basamağa kadar indirim alabilirsiniz.

Trafik Sigortam Benim Hasarımı Karşılarmı?

Trafik sigortası 3. şahıslara verebileceğiniz zararlara karşı sizin sorumluluğunuzu üstlenir. Bu nedenle trafik sigortanız sizin hasarınızı karşılamaz.

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

kasko sigortası

Bir kazaya karışır ve kusur sizde olursa poliçeniz olmadığından dolayı verdiğiniz tüm zarardan siz sorumlu olursunuz. Maddi zararlar dışında ölüm ve sakatlılık durumda ortaya çıkabilecek hasarlarıda siz demek zorundasınız. Bu hasarlar milyon TL leri bulabilir.
Ayrıca trafik poliçesini yaptırmadığınız her gün için ödemeniz gerek prim, ilk poliçe yaptırdığınızda poliçenize yansır.

Trafik poliçemi yaptırmazsam zam ödermiyim?

Evet. Her ay yaklaşık olarak %5 zam alınır.

Tedavi Masrafları Trafik Sigortamdan Karşılanır mı?

Her trafik poliçesinde SGK ya ayrılan bir pay vardır. Kusur oranına bakılmaksızın , trafik kazası geçirip yaralanan her birey için tüm hastanelerde tedavi ücretsiz olarak yapılır.


Trafik Sigortası İlk Aracımı Aldım. Prim Ne Kadar?

Poliçeniz 4. basamak (indirim ve arttırım olmadan) dan düzenlenir. Fiyatlar Sigorta Şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

kasko sigorta hesaplama

Meydana gelen hasarda kusurlu siz iseniz, ehliyetiniz yoksa ve kanunla belirlenmiş alkol sınırını aşmış iseniz trafik sigortası ödeme yapmaz.
Ayrıca aracın hareket halinde olması şartı vardır.
Tamir servis ve istasyonlarında meydana gelecek zararlar için trafik sigortası ödeme yapmaz
Çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın meydana getirdiği suçlar ve kazalar için araç sahibi sorumlu olmadığından dolayı trafik sigortasından ödeme yapılmaz.

Trafik Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Trafik sigortasının iptal edilebilmesi için aracın noter kanalı ile satış yapılmış olması gerekir. Bu nedenle noter satış senedini poliçenizi yaptırdığınız sigorta acentesine göndermelisiniz.

Trafik Sigortamı İptal Ettirdim. Kullanmadığım Gün İçin İade Alabilirmiyim?

Evet. Poliçeniz iptal edildiğinde prim iadesi çıkıyorsa, çıkan prim iadesi kredi kartınıza yada banka hesabınıza iade edilir.
Ödemeyi peşin olarak yaptı iseniz poliçe iadeniz acenteniz tarafından size yapılır

Trafik Sigortası İade Hesaplama

Poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketi tarafından gün bazında otomatik olarak yapılır.

En Uygun Trafik Sigortası Hangisidir?

kasko trafik sigortasi

Her sigorta şirketine göre trafik sigortası fiyatları değişebilir. Trafik sigortasında araç sahibinin hasarsızlık indirimin yada arttırımı poliçe fiyatını etkileyen en önemli faktördür. Trafik sigorta fiyatları belirlenirken hiç bir sigorta şirketi tavan fiyat üzerinden fiyat veremez.

Cumartesi ve Pazar Günü Trafik Sigortası Yapılır mı?

Bir çok sigorta acentesi cumartesi ve pazar günleri size trafik sigortası yapar. Pazar gününe denk gelen poliçeler için gecikme zammı alınmaz. Ancak pazar gününe gelen trafik sigortanızı daha önce yaptırmaz ve o gün kaza yaparsanız sigorta poliçeniz 12:00 dan sonra meydana gelen hasarlar için ödeme yapmaz.

Trafik Sigortası Devir Edilirmi?

Trafik sigortası devir edilemez. Aracı satan tarafın poliçesi araç satış tarihinden itibaren 15 sonrası için iptal edilir, aracı satınalan kendisi için yeni bir poliçe yaptırır.

Trafik Sigortasından Araç Değer Kaybı Alınır mı?

Değer kaybı alma şartlarını karşılayan araç sahipleri kusurlu olmadıkları hasarlar için kusurlu tarafın trafik sigortasından değer kaybı alabilir.

Trafik Sigortasını Hangi Firmalardan Yaptırabilirim?

Acenteliğini yaptığımız 200 den fazla sigorta şirketinden trafik sigortası için bizden teklif alarak poliçenizi yaptırabilirsiniz.

Trafik Sigortası Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Poliçenizi yaptırdığınız az başlar ve poliçeniz 1 yıl geçerli olur. Ancak dikkat edilmesi gereken şey ; poliçeniz ,poliçenizin biteceği son gün saat 12:00 a kadar geçerlidir. Bu nedenle trafik poliçenizi vade bitim tarihine en az 1 gün kala yeniletmenizi tavsiye ediyoruz.

Trafik Sigortası İçin Gerek Evraklar Nelerdir?

toyota-kasko

0 Km araçlar için aracı aldığınız bayiden adınıza düzenlenmiş proforma fatura, ikinci el yeni alınan araçlar ve diğer araçlar için araç ruhsatın bize göndermeniz yeterlidir.